Charles Explorer logo
🇨🇿

Globální krize a dystopie

Předmět na Filozofická fakulta |
APOV30125

Sylabus

Kurz se bude z hlediska globálních studií věnovat sociálním a politickým důsledkům globální ekonomické krize. V současné době se hlavní mediální pozornost zaměřená na probíhající krizi koncentruje téměř výhradně pouze na finanční krizi, zatímco je zapotřebí ji analyzovat v širších souvislostech jako globální ekonomickou krizi. Dosud nejsou systematicky zpracovávány ani očekávatelné sociální důsledky krize (vliv nezaměstnanosti, platební neschopnosti atd. na životy lidí). Předpokladatelné politické důsledky krize (posílení rolí politických vůdců, populistů, extrémistů, kteří nabízejí simplifikovaná, například xenofobní a nacionalistická řešení) rovněž nejsou analyzovány. Kurz se zaměří právě na tyto dosud přehlížené složky krize ze srovnávací perspektivy, jež připomene sociální a politické důsledky předchozí vlny ekonomické krize ve 30. letech 20. století. Prováděné analýzy budou objasňovány rovněž na rozborech kulturních vzorců, jež se stávají předpokladem či kritikou patologických politických řešení krize a jejich sociálních a dalších dopadů. Tyto kulturní vzorce budou rozebírány také na ukázkách filmů, v nichž se zobrazují různé formy dystopie.

* Literatura:

Marek Hrubec a kol., Sociální kritika v éře globalizace: Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů. Praha 2008.

Další texty budou doporučeny v kurzu.

Anotace

Kurz se bude z hlediska globálních studií věnovat sociálním a politickým důsledkům globální ekonomické krize. V současné době se hlavní mediální pozornost zaměřená na probíhající krizi koncentruje téměř výhradně pouze na finanční krizi, zatímco je zapotřebí ji analyzovat v širších souvislostech jako globální ekonomickou krizi. Dosud nejsou systematicky zpracovávány ani očekávatelné sociální důsledky krize (vliv nezaměstnanosti, platební neschopnosti atd. na životy lidí).

Předpokladatelné politické důsledky krize (posílení rolí politických vůdců, populistů, extrémistů, kteří nabízejí simplifikovaná, například xenofobní a nacionalistická řešení) rovněž nejsou analyzovány. Kurz se zaměří právě na tyto dosud přehlížené složky krize ze srovnávací perspektivy, jež připomene sociální a politické důsledky předchozí vlny ekonomické krize ve 30. letech 20. století. Prováděné analýzy budou objasňovány rovněž na rozborech kulturních vzorců, jež se stávají předpokladem či kritikou patologických politických řešení krize a jejich sociálních a dalších dopadů. Tyto kulturní vzorce budou rozebírány také na ukázkách filmů, v nichž se zobrazují různé formy dystopie.