Témata 1. Úvod. Kant o rozdílu mezi morálkou a politikou. 2. Česká otázka jako manifest nepolitické politiky
Konspekt: Loewenstein 3. Nepolitická politika jako politický kýč
Konspekt: Bělohradský 4. Konec 19. století jako soumrak národního liberalismu a hledání nové politické strategie
Konspekt: Znoj: Polemika Kaizl Masaryk (FČ) 5. Realismus jako nepolitická politika v konfrontaci s nacionalismem a socialismem.
Konspekt: Masaryk: Česká otázka, §§ 56, 61-62, 88-90. 6. Masarykova reformulace Palackého programu federalizace
Konspekt: Česká otázka, §§ 31-33. 7. Rádlova kritika československé demokracie
Konspekt: Rádl: Válka Čechů s Němci, kap. 3 Demokracie, oddíly A-D. 8. Havel a nepolitická politika.
Dva konspekty ze tří textů:
Havel: Ztráta paměti?
Mandler: O občanské společnosti
Klaus: Hledání třetí cesty nekončí 9. Nepolitick á politika jako teorie disidentství I: Posttotalitarismus a postdemokracie.
Konspekt: Havel: Moc bezmocných, odst.2-6, 20. 10. Havlova nepolitická politika jako teorie disidentství II: Život v pravdě a existenciální revoluce.
Konspekt: Havel: Moc bezmocných, odst. 7-9, 11, 15, 21. 11. Polemika o občanské společnosti
Dva konspekty:
Havel: Novoroční projev 1994
Havel: Přednáška na konferenci v Macalester College 1999. 12. Nepolitická politika a občanské aktivity „Děkujeme odejděte“ a „Impulz 99“.
Konspekt: Pehe: Impuls 99 v kontextu politikcého vývoje od roku 1998.
Výzva (http://www.ahasweb.cz/dokumenty/impuls99.htm )
V české intelektuální historii má nepolitická politika svou důležitost. K nepolitické politice se hlásili intelektuálové s politickou aspirací, kteří se dostali do konfliktu s momentální politickou realitou. Nepolitická politika nebyla politickou utopií, ani únikem do nepolitické tišiny, ale byla to konstrukce morálního světa, který byl negací světa reálné politiky, ale vybízel k jednání, jež mělo politické implikace a usilovalo o zásadní změnu politiky.
Zaměříme se na myšlení T. G. Masaryka a Václava Havla a rozlišíme tři perspektivy v pohledu na nepolitickou politiku vždy podle dobového kontextu, v němž byla nepolitická politika formulována: 1) nepolitická politika a česká otázka koncem 19. století; 2) nepolitická politika v čase komunistické normalizace jako teorie disidentství; 3) nepolitická politika jako teorie občanské společnosti po pádu komunismu.