Charles Explorer logo
🇬🇧

Resistance and Resilience against Communist Regime in Czechoslovakia

Class at Faculty of Arts |
APOV30285

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Tématické okruhy:

1) Archivní fondy a literatura k protikomunistickému odporu/odboji: specifika práce s archivními dokumenty provenience bezpečnostních složek, zákonné normy České republiky po roce 1989 ve vztahu ke komunistickému režimu (rehabilitační zákony, zákon o protiprávnosti komunistického režimu, zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu), paměťové instituce (IPN, ÚPN, BStU, ÚSTR).

2) Mezinárodní situace po druhé světové válce v Evropě (sovětizace střední a jihovýchodní Evropy, nástup komunistických stran a rezistence vůči nim)

3) Třetí republika (Košický vládní program, systém Národní fronty, Československo jako most mezi Východem a Západem, časopisy Obzory a Vývoj, opoziční skupiny - Lev Prchala, protikomunistické aktivity skupiny kolem prof. Kolakoviče)

4) Únor 1948 (převzetí moci komunisty, čistky v rámci jednotlivých stran národní fronty, Ústava z května 1948, první projevy protikomunistického odporu)

5) Domácí odboj (formy protikomunistické činnosti - pokusy o ozbrojené převraty, letáky, sabotáže, činnost skautských skupin, postavení církví, kolektivizace, perzekuce skutečných i domnělých odpůrců režimů)

6) Zahraniční odboj (politický exil, Rada svobodného Československa, Rádio Svobodná Evropa, spolupráce se zahraničními zpravodajskými službami demokratického státu, převaděčství nebo překračování státních hranic za účelem účasti v odboji a odporu proti komunismu (agenti-chodci).

7) 1953-1956-1968 (destalinizace, měnová reforma v Československu, první rehabilitace, XX. sjezd KSSS, pokusy o protikomunistická povstání v NDR, Polsku a Maďarsku a jejich ohlas v Československu, nová Ústava, amnestie, další perzekuce)

8) Pražské jaro (mezinárodní souvislosti, aktivizace obyvatel, vznik a program organizací K 231 a KAN, rehabilitace, počátek nové emigrace, odpor obyvatel 1968-1969, stranické čistky a nástup tzv. normalizace)

9) Opoziční hnutí během tzv. normalizace (hlavní rysy tzv. normalizace, snahy o společný postup opozice, postoje a odpor společnosti, radikální mládež, kulturní opozice, underground, Charta

77)

10) Československá exilová hnutí po roce 1968 (Skupina Listy, Svědectví, Nadace Charty 77, Exilová nakladatelství, Československé dokumentační středisko nezávislé literatury, Rádio Svobodná Evropa)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Odboj a odpor proti komunistickému režimu v Československu

Přednášející: PhDr. Pavel Kugler, Ph.D.

Čas výuky: St 16:40 - 18:15 (místnost J 2075)

Požadavky na atestaci: Přednáškový cyklus je zakončen zápočtem. Předpokládá se aktivní účast na přednáškách formou referátu a prověření znalostí formou závěrečného testu.

Konzultace: dle domluvy na emailu pkugler@post.cz

Charakteristika kurzu:

Přednášky by se měly soustředit na protikomunistickou rezistenci v období let 1945/1948 až 1989. Cílem bude podchytit jednak některé formy odboje a odporu a také formy represe uplatňované ze strany státních orgánů. V rámci přednášek by měly být objasněny základní aspekty protikomunistické činnosti - prokomunistické aktivity před dobou nesvobody a v období únorové krize v roce 1948, vytváření a činnost odbojových protikomunistických skupin, likvidovaných od převzetí moci Komunistickou stranou Československa v únoru 1948 do přelomu padesátých a šedesátých let minulého století Státní bezpečností ve spolupráci s dalšími mocenskými orgány. Pozornost bude také věnována opozičním aktivitám od konce šedesátých až po osmdesátá léta minulého století (K 231, KAN, underground, Charta 77). Studenti by se rovněž měli v rámci kurzu seznámit s pramennou základnou k této problematice, s přístupem k těmto specifickým dokumentům a také zákonnými normami ve vztahu ke komunistickému režimu.