Téma spravedlnosti bude nejprve vyloženo z pozic politického liberalismu podle Johna Rawlse. Studenti se seznámí s fundamentálními ideami jeho teorie, jak je vyložil v knize Justice as Fairness: A Restatement.
P ůjde o pojmy, jako je dobře uspořádaná společnost, původní situace, základní struktura společnosti, pojem morální osoby, primární statky a jejich rovná distribuce, dále o ospravedlnění principů spravedlnosti a také o metodologické zásady, jako je přednost práva před dobrem a neutralita práva. V návaznosti na to se zaměříme na první kolo polemiky s politickým liberalismem z pozic libertarianismu (Nozick), který vychází z konceptu sebevlastnictví a přirozených práv.
A následně na polemiky, jež daly vzniknout filozofickému komunitarismu, který přišel s obhajobou konceptu společného dobra a občanských ctností, které vedly k novému pojetí spravedlnosti v demokratické společnosti. Předmětem zájmu bude jak Sandelova kritika vyprázdněného liberalismu procedurální republiky, tak Taylorova obhajoba občanského republikanismu, které se snaží dát nový morální obsah americké demokracii.
Seminář se zaměří na teoretické spory, které vyvolala Rawlsova teorie spravedlnosti jako férovosti v angloamerickém prostředí. Cílem bude seznámit se s několika koly polemiky kolem politického liberalismu, které daly vzniknout filozofickému komunitarismu. Předmět rozvíjí schopnost studentů osvojit si vysoce abstraktní koncepty soudobé morální a politické filozofie.
V neposlední řadě výuka povzbuzuje ke kritickému myšlení o liberalismu a sociální spravedlnosti.