Předběžný rozvrh studia
1) Úvod (seznámení s obsahem studia, požadavky ke splnění atestace, debata o prezentacích)
2) Regionalismus/teoretické vymezení regionu jako „celku“ z pohledu politické geografie/rozdělení prezentací a utvoření teamů v případě prezenční výuky/debata
3) B.V. době dekolonizace a bipolárního rozdělení světa
4) B.V. po rozpadu SSSR
5) Petr Felčer: Etnicko-konfesní složení B.V./debata
6) Břetislav Tureček: „Reportérem na B.V.“ /debata
7) Arabské jaro 2011
8) Prezentace/Alternativa dle podoby výuky
9) Prezentace/Alternativa dle podoby výuky (Olga Brunnerová: Politické systémy na B.V. z teoretické perspektivy)
10) Arabské jaro a „vyhlídky“ pro budoucnost regionu B.V./debata
Anotace kurzu
Teritoriální kurz Soudobý Blízký východ má za cíl představit základní problematiku a reálie daného regionu, stejně tak, jako teoretická východiska ve studiu regionalismu a režimů z pohledu politické teorie. Hlavním cílem je představení regionu v jeho komplexnosti, čemuž budou nápomocni i hostující přednášející (např. bývalý český zpravodaj na B.V., B. Tureček, či arabista P. Felčer). Pro pochopení regionu jako celku a způsobu, kterým se vyvíjí dnes, je potřeba i historického vhledu, a to zejména do období dekolonizace a utváření Blízkého východu „na mapě“, stejně jako v kontextu bipolárního rozdělení Světa. Finální část kurzu bude věnována Arabskému jaru, jeho dopadům, následné situaci rozpadu zakotveného uspořádání a finálně diskuzi o budoucnosti Blízkého východu, která bude založena především na četbě, která bude níže doporučena.
Podmínky atestace a obsah přednášek se může měnit dle epidemiologické situace a daných nařízení ať ze strany UK, či státu. Je však předpokladem, že prezenční forma výuky neproběhne a zcela jistě ne v rámci celého semestru. I na základě toho bude v průběhu zadávána průběžná doporučená literatura i další texty.