1. Úvodní hodina (22.2.) 2. Proměny myšlení Ľudovíta Štúra (29.2.) -čtení vybraných částí díla Slovanstvo a svet budúcnosti 3. Štúrovský oponent Jonáš Záborský (7.3) -čtení vybraných projevů z díla Žehry 4.
Stará škola slovenská – Štefan Marko Daxner (14.3.) -čtení vybraných projevů, Žiadosti slovenského národa a Memorandum národa slovenského 5. Nová škola slovenská – Ján Palárik (21.3.) -čtení vybraných článků, Program novej školy 6.
Národní hnutí pod vedením Svetozára Hurbana Vajanského (28.3.) -čtení vybraných článků z Národných novín 7. Katolický lidový směr – Andrej Hlinka a Ferdinand Juriga (4.4.) -čtení vybraných článků v Slovenských ľudových novinách a z díla Blahozvesť kriesenia 8.
Intelektuál a solitér Ján Lajčiak (11.4.) -čtení vybraných částí díla Slovensko a kultúra 9. Ženské hnutí – Elena Maróthy-Šoltésová (18.4.) -čtení vybraných článků z časopisu Dennica 10. Ženské hnutí – Terézia Vansová (25.4.) -čtení vybraných částí díla Pani Georgiadesová na cestách 11. Hlasisti – Vavro Šrobár (2.5.) -čtení vybraných článků z časopisu Hlas 12.
Prúdisti – Ivan Markovič a Bohdan Pavlů (9.5.) -čtení vybraných článků z časopisu Prúdy 13. Závěrečné kolokvium (16.5.)
Kurz se věnuje hlavním ideovým proudům, které rezonovaly ve slovenském politickém myšlení v letech 1848-1918. Kurz představí společensko-politický kontext formování těchto proudů, jejich základní myšlenkové koncepce a nejvýraznější nositele/nositelky, a to i na základě výkladu původních dobových textů.
Cílem kurzu je dozvědět se, jakými směry se ubíralo a formovalo uvažování slovenských představitelů/představitelek o národní, občanské i ženské emancipaci Slováků a Slovenek.