Proč se může hodit, když si vezmete na schůzku s premiér kostým medvěda? Kdy má smysl naplánovat kulatý stůl v senátu? Chtěli byste se blíže seznámit s tím, jak efektivně prosazovat syst émové změny od celostátní po lokální úroveň? Máte zájem se setkat se zajímavými hosty*kami z řad nevládních organizací?
Ambicí kurzu je vás seznámit s tématem prosazování společenských změn, konkrétně formou advokační práce a vedení kampaní.
● Seznámíte se s konkrétními advokačními kampaněmi v České republice.
● Budete mít možnost setkat se zástupci*kyněmi nevládních organizací, kteří tyto kampaně přímo vedou.
● Přímo si vyzkoušíte efektivní nástroje plánování, jakými jsou strom problémů a mapa klíčových hráčů.
● Dozvíte se, jak zvýšit svůj úspěch pro lobbing v parlamentu a na ministerstvech.
● V neposlední řadě se podíváme, jak advokační práce souvisí s demokracií, občanským aktivismem a politickou participací.
Významná část kurzu bude vedena formou workshopů, práce ve skupinách a zapojení studujících. Předpokládá se i příprava na jednotlivé hodiny. Kvůli této formě je omezen počet studujících.
Štěpán je programovým manažerem Advokačního fóra Nadace OSF. Působí také v Platformě pro včasnou péči a jako externí pedagog na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde získal titul Ph.D. Dříve měl v Nadaci OSF na starosti práci na systémových změnách v inkluzivním vzdělávání, které prosazoval směrem k českým veřejným institucím i mezinárodním organizacím. V minulosti spolupracoval s Nadací Via na programu přípravy budoucích komunálních politiků a političek. V letech 2007 až 2014 pracoval jako asistent senátora, dále zastával pozici člena správní rady Amnesty International ČR (2012–2016) a také byl výkonným redaktorem Politologické revue (2015–2018).