Charles Explorer logo
🇨🇿

Liberalismus a jeho kritici

Předmět na Filozofická fakulta |
APOV30352

Sylabus

Témata

1) Politické ideologie a politická teorie

2) Klasický liberalismus: utilitarismus (Bentham). Text: Znoj: Utilitarismus: J. Bentham a J. S. Mill (část).

3) Teorie volného trhu (Pareto). Text: Shapiro: Morální základy politiky. Karolinum, kap.

3.2 Trh jako utilitometr.

4) Marxismus. Text: Shapiro: Morální základy politiky. Karolinum, kap. 4 Marxismus.

5) Sociální spravedlnost podle Rawlse. Text: Rawls: Teorie spravedlnosti. Victoria publishing 1995, kap. II, odd. 11 Oba principy spravedlnosti

6) Libertarianismus podle Nozicka. Text: Nozick, Anarchie, stát a utopie. Academia 2015, kap. 7 Distributivní spravedlnost,

1. oddíl části Jak svoboda mění modely, Lockova teorie nabytí majetku a Lockovská podmínka.

7) Tržní řád podle Hayeka. Text: Hayek: Právo, zákonodárství a svoboda. Academia, kap. 10 Tržní řád neboli katallaxe

8) Republikanismus I.   Text: Pettit: On the people´s terms. Cambridge 2012, Introduction, části Three core ideas a The liberal opposition.

9) Republikanismus II. Text: Sandel: Spravedlnost: Co je správné dělat, Karolinum 2015, kap. 10 Spravedlnost a obecné dobro.

10) Demokracie proti liberalismu podle Schmitta. Text: Schmitt: The crisis of parliamentary democracy, MIT Press 1988, kap I Democracy and Parliamentarism. 11 Spojení liberalismu a demokracie podle Schumpetera. Text: Schumpeter: Kapitalismus, socialismus a demokracie, kap 22 Jiná teorie demokracie, odd. 1 Konkurenční boj o politické vedení.

12) Spojení liberalismu a demokracie podle Urbinati. Text: Urbinati: On the meaning of the „crisis of democracy“, Paper 2015, odd.

2. Three perspectives in interpreting democracy.

Anotace

Liberalismus tvoří hlavní proud moderního západního politického myšlení, který je směrodatný dodnes, jakkoli se v poslední době zvedá nová vlna antiliberalismu, což je o důvod více se tímto tématem zabývat. Liberalismus nicméně čelil kritice od svého vzniku.

V semináři rozebereme tři spory o liberalismus, které liberalismus doprovázely, přispěly k jeho proměně a při tom obohatily evropskou politickou tradici. Liberalismus, který nabízí pojmy, hodnoty a přesvědčení politickým aktérům, aby mohli formulovat své cíle a našli cesty, jak je realizovat, bývá chápán jako ideologie.

Tohoto východiska se budeme držet, ale zaměříme se na významné politické myslitele, kteří liberální politické koncepty formulovali systematicky v podobě politických teorií a klíčovým pojmům tak dávali směrodatný význam. Ukážeme si, jak konceptuálně rozmanitá je sama liberální teorie, dále se seznámíme s její kritikou v marxismu, polemikou v republikanismu a s úskalím liberalismu v demokratické teorii.