Charles Explorer logo
🇨🇿

Politické systémy Latinské Ameriky

Předmět na Filozofická fakulta |
APOV50030

Anotace

Cílem kurzu je rozebrat jak formálně institucionální podobu nejdůležitějších latinskoamerických států (Mexiko, Brazílie, Argentina, Peru, Kolumbie, Chile), tak strukturu jejich stranických systémů a jednotlivých společenských cleavages. V případě každého konkrétního státu se také vysvětlí zásadní relevantní kontury jeho historického politického vývoje a vybrané aktuální problémy.

Kurz je primárně určen magisterským studentům Ústavu politologie a studentům Střediska iberoamerických studií. Z tohoto důvodu bude vyučující zohledňovat nerovnováhu v předpokládaných znalostech obou skupin: vyšší znalost základních teoretických problémů ve fungování politických režimů v případě studentů politologie a podrobnou znalost politických dějin a reálií na straně studentů iberoamerikanistiky. Tuto nerovnováhu zmírní stručné vysvětlující exkurzy. Proto může docházet k některým parciálním duplicitám v porovnání s kurzy na obou katedrách.

Požadavky k zápisu: Pasivní znalost anglického jazyka

Požadavky k atestaci:

Zápočet (ÚPOL):

- resumé šesti zadaných textů

- úspěch v písemném testu o třech otázkách, vycházejícím ze zadaných textů, výuky a povinné literatury

Zkouška (Ibero):

- resumé šesti zadaných textů

- úspěch v části A písemného testu o třech otázkách, vycházející ze zadaných textů, výuky a povinné literatury (stejně jako v případě ÚPOLu)

- úspěch v části B písemného testu vycházející ze dvou doplňujících textů z komparativní politologie

Povinná literatura:

Smith, P. H.: Democracy in Latin America : political change in comparative perspective. New York : Oxford University Press, 2005.

Llanos, M., Marsteintredet, L. /eds./ (2010). Presidential Breakdowns in Latin America.

Causes and Outcomes of Executive Instability in Developing Democracies. New York:

Palgrave Macmillan. (Úvodní kapitola)

Doplňující literatura pro studenty Střediska iberoamerických studií (a ostatních nepolitologů):

Juan J.Linz: The Perils of Presidentialism. Lijphart, A.(ed.): Parliamentary versus Presidential Government. Oxford, 1992, s.118-127.

Arend Lijphart: Introduction. In: Lijphart, A.(ed.): Parliamentary versus Presidential Government. Oxford, 1992, s.1-31.