Charles Explorer logo
🇨🇿

Sociálnědemokratické strany meziválečné ČSR

Předmět na Filozofická fakulta |
APOV50084

Sylabus

Vyučující:

PhDr. Martin Polášek PhD., konzultační hodiny ST 15:00-16:30 (místnost 4008), komunikace mimo konzultační hodiny e-mailem martin.polasek@ff.cuni.cz

Dr. des. Thomas Oellermann, konzultační hodiny na vyžádání e-mailem oellermann@collegiumbohemicum.cz

Doba a místo konání: akademický rok 2013/14, letní semestr, PÁ 10:00-13:15, místnost 2075.

Seminář má blokovou podobu a bude se konat ve dnech 21.2., 7.3., 21.3., 4.4., 18.4. a 16.5..

Forma atestace: Z

Podmínky atestace: 1) účast v min. 5 seminářích (nepočítaje úvodní hodinu), povinný je seminář závěrečný (16.5.) 2) aktivní účast v seminárních diskusích 3) seminární práce/příprava podkladů pro závěrečný seminář a jejich prezentace

Vstupní požadavky:

Nutné

Pasivní znalost němčiny (kurs sám bude probíhat v češtině, ale pro studium je nutná schopnost německy číst).

Kurs je určen pouze studentům magisterského studia.

Anotace:

Cílem kursu je přiblížit a diskutovat vývoj a charakter Československé sociálně demokratické strany dělnické (ČSDSD) a Deutsche Sozialdemokratische Arbeiterpartei in der Tschechoslowakischen Republik (DSAP), komparovat jej a zasadit jej do kontextu vývoje sociálně demokratického hnutí obecně.

Každý seminář se bude odvíjet od několika materiálů, s nimiž se budou moci studenti seznámit předem v Moodlu (texty, obrázky, grafy apod.).

V úvodním semináři se bude hovořit o sociálnědemokratických stranách meziválečného období jako badatelském problému. V dalších seminářích budeme rozebírat následující témata: 1. Strana jako organizace, její struktura a fungování, hospodářské zázemí; přidružené organizace (mládež, ženy apod.) a organizace spřízněné (odbory, družstva apod.) 2. Program (obecně, smysl programu, některá konkrétní programová témata); kulturní zázemí; symboly 3. Sociální profil 4. Sociální demokracie a svět (vzájemné vztahy ČSDSD a DSAP, vztahy obou stran k jiným sociálně demokratickým stranám v ČSR a k evropskému a světovému dění, vývoj obou stran v kontextu vývoje sociálně demokratického hnutí v Evropě)

Poslední seminář (16.5.) bude věnován výsledkům samostatné práce studentů na téma, které bude dohodnuto na začátku kursu.

Základní doporučená literatura

Všechny materiály budou k dispozici v Moodlu, s literaturou k jednotlivým tématům budou studenti seznamováni průběžně.

Jako zdroj informací pro základní vstupní orientaci může studentům posloužit:

KUKLÍK, Jan. Československá sociálně demokratická strana dělnická. In MALÍŘ, Jiří, MAREK, Pavel. Politické strany : vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a v Československu 1861-2004 I.. Brno : Doplněk, 2005. S. 683-709

ŠEBEK, Jaroslav. Německé politické strany v českých zemích. In MALÍŘ, Jiří, MAREK, Pavel. Politické strany : vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a v Československu 1861-2004 I.. Brno : Doplněk, 2005. S. 467-494.