Charles Explorer logo
🇨🇿

Parlament a parlamentarismus v ČSR v letech 1918-1938

Předmět na Filozofická fakulta |
APOV50154

Sylabus

1) Parlament jako instituce na poli politického rozhodování a politického konsensu. Role parlamentu v modelu rozložení zákonodárné a výkonné moci (srovnání legislativy, ideálních vzorů a skutečné praxe). Zachycení mechanismů podílení se na politické moci; vztah parlamentu a exekutivy (odpovědnost parlamentu, vliv výsledku voleb na podobu vlády)

2) Antiparlamentarismus, (ne)respektování principů parlamentarismu (upírání prosazení politické vůle většině menšinou – problém obstrukcí, absencí a bojkotů.

3) Místa českého parlamentarismu: Thunovský palác, Rudolfinum; návrhy na přestavbu. Technické podmínky fungování parlamentarismu (s ohledem na velikost tělesa, akustiku, temperování, osvětlení), moderní parlamentní architektura.

4) Způsoby a metody volby členů zastupitelského tělesa. Volby, volební boje. Rozšiřování volebního práva, včetně genderových aspektů. Organizace voleb, volební kampaně; volební chování obyvatelstva; volební rituály, podvody, manipulace, volební teror.

5) Parlament jako kolbiště, místo přesvědčování a hledání nejlepšího řešení, parlament jako divadlo; plénum vs. parlamentní výbory; ideální koncept parlamentu vs. realita;. Metody rozhodování (vážení hlasů, hlasování, párování)

6) Parlamentní frakce, kluby, jejich psaná a nepsaná pravidla; sněmovní většina – sněmovní menšina; koexistence – „musíme se domluvit“. Úpadek kultury parlamentu. Nacionalismus vs. parlamentarismus. Jednací řád a jeho vliv na formování parlamentní kultury a kultury parlamentu.

7) Habitus poslance (uznávaná elita nebo vykřičení vyžírkové); profesionalizace politiky; struktura a sociální status poslaneckých sborů; poslanci z periferie vs. poslanci z centra;

8) Dilema poslanecké nezávislosti; vázané kandidátky; zbavování mandátu. Parlamentní exekutiva; parlamentní žurnalisté; veřejnost v parlamentu a před parlamentem (nátlak).

9) Život ve sněmovně: každodennost, ubytování, stravování, cestování, diety; problém multilingvismu; řečnictví; sněmovní rituály; festivity.

Anotace

V průběhu semináře se studenti na příkladu prvorepublikového parlamentu (Národního shromáždění) seznámí s ucelenou problematikou parlamentarismu jako složitě strukturovaného tématu vnitřního i vnějšího fungování instituce, skladby zastupitelských těles, parametrů volebního zákona, volební kultury atd. Výuka bude probíhat kombinovanou formou, v níž bude výklad zčásti veden na základě referátu seminaristů a rozšiřován, případně doplňován, v rámci následné diskuse.

Cílem semináře není jen seznámit seminaristy s historickým vývojem a dobovými podobami instituce, ale právě také představit komplexnost jejího fungování v rámci systému. Podmínkou splnění semináře je vedle přiměřené účasti (nejen fyzické, 75%, ale i aktivní podíl na diskusi) právě ono vystoupení s referátem k jednotlivým tématům semináře.