Předmět psychologie osobnosti. Pojetí osobnosti.Osobnost jako předmět poznávání v psychologii. Vymezování pojmů jedinec, subjekt, osobnost. Psychika a osobnost. Pojem "Já". Osobnost a psychologický model osobnosti.
Determinace osobnosti. Bio-psycho-sociální v osobnosti. Systémový přístup k interakci "subjekt - prostředí - činnost".
Základní kategoriální systémy v psychologii osobnosti. Východiska a kategoriální systémy pojetí a studia osobnosti v klíčových psychologických směrech současnosti. Rysové, situační a interakční přístupy.
Výkladové rámce, vývojové trendy a základní přínosy klíčových psychoanalytických, behavioristických, existenciálních (fenomenologických a humanistických), kognitivních, faktoriálních, celostních a biosociálních přístupů k výkladu osobnosti, její struktury, dynamiky,vývoje a rozvoje.
Struktura a dynamika osobnosti. Regulace a autoregulace osobnosti, její podstata a zdroje. Osobnost jako integrovaný celek. Základní substruktury osobnosti, jejich pojetí a vztahy. Pojetí dynamického aspektu v psychice osobnosti a jeho strukturální souvislosti.
Problematika temperamentu. Pojetí temperamentu. Základní teorie temperamentu (humorální, konstituční, psychofyziologické, primárně psychologické, faktorové). Pojetí psychické variabilnosti osobnosti.
Schopnosti. Vymezování schopností. Podstata schopností. Vztah vrozeného a získaného. Vlohy, nadání a talent. Faktorové teorie schopností. Obecné a speciální schopnosti. Problematika inteligence a tvořivosti. Kognitivní styly. Podmínky a determinanty rozvíjení schopností.
Motivační systémy a tendence osobnosti. Motivační systémy. Základní teorie motivace.
Potřeby a zájmy. Pojetí potřeb a jejich členění. Primární a sekundární potřeby. Zájmy. Vztah zájmů a potřeb. Problematika ukájení a rozvoje potřeb a zájmů.
Zaměřenost a hodnotové orientace. Pojet í zaměřenosti. Zdroje a systémy hodnotové orientace. Postoje a ideály. Problematika charakteru a tzv. "jádra osobnosti".
Vývoj a rozvoj osobnosti. Problematika přizpůsobování a tvořivosti. Úloha vnitřních a vnějších faktorů v rozvíjení osobnosti. Podstata a povaha procesu socializace a individualizace osobnosti. Vztah obecného a jedinečného v podmínkách, předpokladech a procesu příznačného vývoje a rozvoje osobnosti.
Osobnost v náročných podmínkách a situacích. Pojetí a klasifikace psychických zátěží. Kritéria a činitelé integrovaného rozvíjení a desintegrace osobnosti v situačních kontextech.
Poznávání osobnosti. Základní metodologické problémy studia a poznávání osobnosti. Současné možnosti a trendy postihování osobnosti. Interakční přístupy k odhalování kritických vlastností osobnosti, jejich podstaty, povahy a vývojových tendencí.
Zimní semestr se zabývá vědeckým popisem osobnosti - od obecných poznatků týkajících se různých přístupů k popisu osobnosti (přístup konstituční, typový, rysový, faktorový, situacionistický a interakcionistický) a s popisem osobnosti souvisejících fenoménů (nálepkování, (ne)konzistence a modifikace chování, atribuce aj.) se přejde k jednotlivým (sou)částem osobnosti, jako jsou temperament, charakter, schopnosti, motivace a jáství. V rámci vymezování hranic psychologické optimality i normality bude věnována pozornost i poruchám osobnosti.
V letním semestru budou probírány jednotlivé teorie osobnosti - od biologických, psychodynamických, přes humanistické a kognitivní, až po behaviorální či sociální. U všech teorií bude zdůrazněno především to, jaký mají dopad na současnou psychologickou praxi.
Kromě toho budou rozebírány některé fenomény našeho chování a prožívání včetně jejich osobnostního pozadí.