Nástin tématické struktury předmětu
O čem a k čemu je sociologie: předmět, struktura, funkce a vývoj sociologie; soudobé sociologické směry.
Proměny společnosti a proměny vědy; interpretace reality a intervence do ní (hodnocení v sociologii, sociotechnika). Sociologie jako sociální útvar a proces (komunita a vědění). Struktura sociologie: sociologie jako teoreticko-empirická věda; obecná a oborové sociologie. Předmět sociologie: teoretická "dekompozice" reality (vztahy - vztahové formy -činnosti: procesy a vzorce jednání). Stručný nástin vývoje sociologie, soudobé směry.
Psychologie a sociologie, vztah k dalším vědám.
Metody sociologie a metody sociologického (empirického) výzkumu.
Výzkumný proces a místo empirie v něm. Kvalitativní a kvantitativní metody. Explorace a konfirmace. Primární a sekundární analýza. Fakta a jejich shromažďování; techniky sběru dat. Výzkumná strategie a fáze výzkumu. Průzkum a výzkum; vzorek. Výzkum vztahů v malých skupinách.
Proces zobecňování. Výzkumný tým: sdělnost; odbornost a etické problémy výzkumu.
Rozdíly a podobnosti sociologického a psychologického empirického výzkumu.
Lidská, kulturní a sociální variabilita; rasa, etnicita, národ
Triády příroda-kultura-společnost a mýtus-náboženství-věda; problematika kulturního a společenského progresu. Představení historických realizací obecné teorie společností.
Sociologické pojetí rasy a etnika; národy a nacionalismus. Sociální aspekt etnických rozdílů. Předsudky, diskriminace, etnické konflikty a způsoby jejich řešení. Kombinace třídních a etnických problémů. Sociobiologie.
Interakce a socializační proces, sociologie aktéra
Sociální interakce, funkce stabilizovaných forem lidského soužití ("úspornost" a "pojítka" - kolektivní představy, vzájemná závislost v činnostech). Chování a sociální jednání.
Sociální řád a autonomie jedince: konsensus a konflikt; instituionalizace a ritualizace jednání; instituce a role. Problém anomie a mechanismy adaptace (př.: Merton), deviace a sociální kontrola. Člověk jako sociální bytost a utváření jeho základních životních orientací a projevů: socializace, osobnost a gender /rod/ v životním cyklu (socializace a individualizace; formy a činitelé socializace; socializační stádia; nedostatečná socializace a "přesocializace"), sociální role.
Základní sociální útvary; formy sociální agregace a strukturace.
Základní pojmy sociální agregace lidí a strukturace populací: obyvatelstvo; agregáty a sociální skupiny; davy; komunity. Sociometrie a sociální sítě.
Společenství a společnost: formálnost a neformálnost vazeb, komunita a identita, kolektivní identita.
Základní poznámky k mechanismům sociální diferenciace: vlastnictví (a bohatství), moc, životní styl; subkultury a dělba práce.
Sociální systém, stratifikace a struktura; sociální mobilita
Sociální stratifikace v dějinách; pojetí moderní společnosti jako společnosti třídní: nedávné a současné poznatky o třídách a vrstvách; spor o významu tříd. Sociální mobilita; mobilitní šance a současnost (svět, ČR). Společnost a lidská nerovnost. Společnost jako diferencovaná skutečnost: různost a nerovnost (zbytná a nezbytná: formy a argumenty legitimizace nerovnosti).
Sociální rozdílnost a ideologie. Role a status; sociální pozice - prestiž - status. Askripce a výkon. Sociální stratifikace a distance; vrstvy. Třídní diference a distance. Elity a masy. Hnutí.
Sociální změna, společenské procesy a vývoj: evoluce, revoluce, transformace; soudobé společnosti
Vývoj; evoluce a revoluce; otázky pokroku. ČR a transformace. Globální společnost a rizika lidské existence. Postindustriální, postmoderní, informační a riziková společnost.
Vědění, výchova, vzdělání a ideologie
Sociologický pohled na vzdělání. Sociální předpoklady a důsledky vzdělávacích procesů; vzdělání a společenská rovnost. Trendy vývoje systémů vzdělávání, kritika instituce školství, soudobé problémy systému vzdělání. Vědění a ideologie - základní rozlišení; ideologie a soudobá společnost.
Sociální deviace a sociální kontrola
Sankce, patologie, deviace, kriminalita. Sociologické teorie příčin a fungování sociální deviace: vnitřní rozpory sociální struktury jako zdroj sociální deviace; teorie etikatizace; koncept totálních institucí
Manželství a rodina; genderové a mezigenerační vztahy.
Sociologická analýza a pojetí rodiny: rodina jako primární skupina i "organizace"; současná rodina a proměny ve funkcích, alternativy k manželství a rodině. Perspektivy rodiny v dynamice společnosti. Genderové rozdíly - pohlaví a rod: mužská a ženská role (emancipace, důsledky feminizace). Stratifikace a vztahy generační (stárnutí a stáří, vztahy generací v průběhu životního cyklu).
Předmět je určen pro studenty prvního ročníku studia psychologie na FF UK. Studenti se v rámci předmětu seznámí se základy sociologie jako vědního oboru s důrazem na relevanci jednotlivých témat v rámci jejich oboru.
Důraz je kladen na vybudování schopnosti sociologické imaginace, na schopnost rozlišovat mezi sociologickou a psychologickou perspektivou na metodologické i teoretické úrovni, a na hlubší porozumění vazeb mezi sociální strukturou a individuálním jednáním.