Forenzní psychologie - vymezení forenzních disciplín, historický vývoj.
Kriminologická psychologie - teoretické koncepce kriminálního jednání, kriminální psychopatologie, kriminální agrese, osobnost pachatele, motivace trestného jednání, viktimologie, psychologické aspekty uplatňování trestních sankcí.
Kriminalistická psychologie - psychologická charakteristika jednotlivých služeb poskytovan ých v rámci psychologické podpory vyšetřování, procesních úkonů, psychologické profilování pachatelů trestných činů, psychologická konzultační služba. Analýza videozáznamů jako cenný zdroj pro psychologickou podporu vyšetřování trestné činnosti.
Soudní psychologie - psychologické aspekty soudního líčení a rozhodování. Psychologická soudně znalecká expertiza - úkoly znalce v civilním a trestně právním řízení, posuzování věrohodnosti výpovědí pachatelů a svědků. Nebezpečnost pachatele, předpoklady resocializace.
Penitenciární a postpenitenciární psychologie - osobnost odsouzeného, klasifikační systémy, diferencované zacházení. Možnosti a meze v resocializaci specifických skupin odsouzených (mladiství, recidivisté, osoby s poruchami osobnosti, ochranná léčba, výjimečné tresty apod.). Psychologická péče - intervence v krizi, poradenství, skupinové metody zacházení.
Forenzní psychologická personalistika - výběr, vzdělávání, výcvik policistů a vězeňských pracovníků. Psychologická péče o příslušníky bezpečnostních sborů.
Cílem předmětu je poskytnout studentům přehled o aktuálních otázk ách současné forenzní praxe, o jednotlivých forenzně psychologických disciplínách, dále podat jejich stručnou charakteristiku jako základ pro následné výběrové přednášky a poukázat na možnosti perspektivního uplatnění psychologů v této specifické oblasti aplikované psychologie.