Předmět, cíle a vývoj psychologie zdraví. Důvody jejího vzniku, souvislosti a rozdíly ve vztahu k příbuzným oborům (lékařská, resp. zdravotnická psychologie, preventivní psychologie, klinická psychologie, psychosomatická medicína, duševní hygiena, behaviorální medicína).
Hlavní tematické oblasti psychologie zdraví. Rozvoj oboru, vědecké společnosti, periodika, akce, mezinárodní spolupráce.
Vývoj pojetí a definice zdraví, poruchy zdraví v psychosociálním kontextu. Koncepce naučené bezmocnosti a hlavní etapy jejího utváření. Well-being a pozitivní psychologie.
Prevence a podpora zdraví jako aktivní postupy posilování zdraví.
Vývoj pojetí a definice nemoci, etiologie, etiopatogeneza, nosologie.
Monokauzalita vs. multikauzalita ve vztahu mezi zdravím a nemocí, jejich vývoj a současný stav. Rizikové a protektivní, ovlivnitelné a neovlivnitelné faktory působící ve vztahu mezi zdravím a nemoc.
Patogentické vs. salutogenetické pojetí vztahu mezi zdravím a nemocí. Vulnerabilita a resilience. Přehled významných koncepcí psychické odolnosti.
Mezinárodní klasifikace nemocí: vznik, vývoj a současný stav. MKN a DSM.
Chování a prožívání člověka ve zdraví a nemoci. Pojmy compliance, adherence, maintenance, avoidance, relapse ve změnách mezi zdravím a nemocí. Možnosti ovlivnění a změn chování. Sociální marketing.
Pojetí zdravotní péče, zdravotnické systémy a jejich hlavní ukazatele. Porovnání předností a nedostatků existujících zdravotnických systémů.
Hlavní východiska, zásady, kritéria a možnosti zdravotní politiky.
Komunikace v oblasti zdraví a nemoci, interakce a spolupráce mezi lékařem (psychologem) a pacientem (klientem).
Aplikační možnosti psychologie zdraví: veřejné, státní a nestátní zdravotnictví, životní prostředí, školství, výzkum, výuka.
Předmět je východiskem podrobného seznámení se zdroji, východisky a cíli psychologie zdraví v kontextu souvisejících společenskovědních i přírodovědních oborů.