Vyučující: PhDr. Ludvík Běťák, PhDr. Eva Dorota Uhrová, PhD. (Universita Bratislava), RNDr. Dan Pokorný (Universita Ulm, SRN), PhDr. Lucie Pelková, PhD.
Rozsah výuky: LS - 1/1, výuka v blocích 4 x 4 vyuč. hodiny
Imaginace jako princip psychického fungování a jako metoda v psychoterapii, v sebepoznání, tvořivosti. Historie vývoje KIP. Účinné faktory, indikace, kontraindikace. Symbol, symbolizace. (L.Pelková)
KIP a její využití, diagnostický a terapeutický potenciál. Kazuistický materiál. Výcvik v KIP v zahraničí a v České republice - struktura, možnosti. (L.Běťák)
Základní formy imaginace. Specifické otázky imaginativní terapie - volba motivu, režijní principy, problematika přenosu, vedení imaginativní terapie dle diagnostických specifik. (D.Uhrová)
Výzkum v KIP - metodika výzkumu psychoterapeutického procesu na základě analýzy doslovných přepisů psychoterapeutických sezení. Výzkum mechanismů účinnosti KIP, hledání klíčových momentů dané terapie jako "jemného přístupu k těžkým problémům". Analýza transkriptů psychoterapeutických sezení: emoční slovník, primární a sekundární proces a vztahová schemata. KIP jako možné téma diplomních a doktorských prací. (D.Pokorný)
Katatymně - imaginativní psychoterapie (KIP) konceptualizovaná H.Leunerem je terapeutickým přístupem založeným na psychodynamických principech. Představuje organizovanou a systematizovanou práci s imaginacemi již 50 let a její repertoár terapeutických ale i diagnostických technik práce s imaginací je v rámci Evropy (zejm. německy mluvících zemí) nadále rozvíjen. Kurs bude veden formou přednášek obohacených o demonstraci metody a sebezkušenostní prvky.