Charles Explorer logo
🇬🇧

Psychological Help to the Severely ill and Dying

Class at Faculty of Arts |
APS300103

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Vymezení základních pojmů: zdraví, nemoc, postižení, umírání, smrt, thanatologie, thanatopsychologie.

Definice zdraví a nemoci, těžké onemocnění, jeho stádia a možnosti, vyústění, problematika chronicky nemocných, užší a širší vymezení pojmu umírání, smrt klinická, smrt mozková, smrt sociální, charakteristické znaky smrti a příčiny smrti.

Historický pohled na umírání a smrt, psychologický význam rituálů spojených s umíráním a smrtí v prehistorii lidstva, starověkém Egyptě, v antickém světě, v židovském a křesťanském pojetí.

Dvacáté století - změny v péči o nemocné a umírající, nastolení nových etických otázek v medicíně a thanatologii ve vztahu ke změně společenských a individuálních postojů,

Stadia psychické odezvy na závažné onemocnění z pohledu rozličných autorů (Kubler-Rossová, Křivohlavý, Horowitz), stadia umírání (Pattison, Straus a Glaser). Problematika akceptace a nonakceptace chronické nemoci a defektu (Souček, Čálek).

Vývoj názorů na závažné onemocnění, umírání a smrt v průběhu ontogeneze. Raná období života a postupný rozvoj sebeuvědomování a socializace jako významné faktory tvorby postojů k výše zmíněným fenoménům, formování názorů v pubertě a adolescenci, racionální a iracionální obavy dospělého věku, psychologická a sociální problematika stáří, postoje k umírání v tomto věku. Vážně nemocný a umírající člověk na různých stupních ontogenetického vývoje, možnosti a úskalí psychologické intervence.

Bolest a utrpení jako psychologické, medicínské, filosofické, etické a religiózní kategorie. Klasifikace a příčiny bolesti a její tlumení farmakologickými a psychologickými prostředky, význam utrpení z hlediska logoterapie (V. E. Frankl, J. Křivohlavý, V. Smékal).

Kvalita života těžce nemocných a umírajících osob, sociální opora a její místo v procesu umírání a truchlení.

Folklór slovanských a germánských národů ve vztahu k umírání a smrti (pohádky, lidové písně a poezie) jako výraz kolektivního nevědomí, jeho význam pro individuální psychický vývoj.

Paliativní péče a hospicové hnutí, historie, základní zásady, principy, formy a úskalí, doprovázení vážně nemocných a umírajících.

Psychologická péče o pozůstalé, truchlení a jeho fáze, psychohygienické zásady v práci zdravotního personálu a pomáhajících profesí jako prevence burnout syndromu.

Využití krizové intervence v péči o pozůstalé a umírající, pojem psychické krize, psychologická první pomoc, krizová intervence, její formy a užívané metody ve vztahu k dané problematice.

Diskuse k předloženým kazuistikám zaměřeným na psychologické formy práce s vážně nemocnými a umírajícími osobami, vytvoření modelových situací a různé způsoby jejich řešení za spoluúčasti studentů.

Kazuistická dokumentace thanatofobie a jejího zvládání, thanatologická edukace v zemích západní Evropy a USA, diskuse o možnostech její aplikace na území ČR.

Přednáška je doplněna ukázkami z krásné literatury a folklóru, které se vztahují k tématu.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem předmětu je představit studentům thanatopsychologii jako dynamicky se rozvíjející obor; ukázat teoretická východiska i praktické možnosti využití thanatopsychologie; umožnit studentům bezpečnou osobní konfrontaci s existenciální tématikou a vytvořit prostor pro samostatné diagnosticko terapeutické uvažování studentů.