* Obsah předmětu: studenti získají přehled o základních pojmech imaginativní psychoterapie, jako je obraz, symbol, symbolizace, imaginace, projekce z nevědomí, denní sen vs. noční sen, podpůrné a ohrožující imaginace, odpor a obrany atd. Určitou měrou bude zařazen též sebezkušenostní prožitek. Budou probrány: historický kontext a rámec hlubinné psychologie, specifické otázky psychoterapeutické práce s použitím imaginací a rozdíl mezi řízenou a aktivní imaginací.
Podrobněji bude představena katatymně imaginativní psychoterapie (KIP) - režijní principy, motivy, přenos a protipřenos, ztvárnění a zpracování klientových témat v primárním a sekundárním procesu, indikace, kontraindikace, specifika užití pro různé diagnostické skupiny a problémové okruhy (psychosomatika, krizová intervence, práce s traumatem, práce s párem atd.). Bude zmíněna metodika výzkumu psychoterapeutického procesu a účinnosti KIP.
Základní přehled o principech imaginativních postupů a některých imaginativních technikách v psychoterapii, o možnostech a mezích jejich využití, praktické ukázky, kazuistiky.