Pokud na přednášku nebudete moci dorazit fyzicky, máte možnost se připojit i na dálku přes https://cesnet.zoom.us/j/5696901101. 2.10. Úvod: řecké náboženství z religionistického hlediska; historický kontext; základní prameny (prezentace) 9.10. Náboženství a polis: vznik polis v 8. stol. př. n. l. a jeho náboženské projevy; obec jako zprostředkovatel náboženské aktivity; obecní náboženství a jednotlivec; náboženství a politika 16.10. Posvátný okrsek a chrám: povaha, funkce, umístění a příslušenství posvátného okrsku; vývoj, typy a funkce chrámu; votivní dary; kněží (prezentace) 23.10.
Svátky I kalendář; podoby a funkce procesí; tanec; soutěže; panhelénské hry, divadlo (prezentace) 30.10. Svátky II: převracení běžných vztahů; aitiologické mýty; oběť (prezentace) 6.11. Kněží.
Věštění: induktivní techniky; inspirované věštění; role věštění v životě a v politice (prezentace) 13.11. = Týden humanitních věd, výuka se nekoná = 20.11. Přechodové rituály: zrození, Apatúrie, Choes, vstup do dospělosti, svatba, pohřeb (prezentace) 27.11.
Mystéria a mysterijní kulty: obecná charakteristika; menší mystéria; Eleusis (prezentace) 4.12. Úděl duše po smrti; héróové 11.12. Nové náboženské proudy; Dionýsova mystéria; orfismus 18. 12.
Náboženství a řecká filosofie 8. 1. Konec řeckého náboženství (bonusová přednáška nad rámec z ákladního sylabu)
Cílem kurzu je podat úvod do řeckého náboženství. V zimním semestru bude podán přehled jeho základních struktur a institucí. Ukážeme si, jak řecké náboženství fungovalo a jakou roli v životě Řeků hrálo. Letní semestr bude věnován řeckým bohům. Na mýtech, kultech a ikonografii se pokusím předvést vnitřní povahu a tvar každého boha, zahlédnout jednotu za množstvím jeho manifestací a ukázat, jaké místo v myšlenkovém a společenském světě Řeků mu náleželo. I zde bude hrát důležitou roli interpretace.
Kurs je primárně určen pro religionisty (byť je otevřen i studentům jiných oboů), a proto nebude jen neutrálním historickým líčením fakt, ale bude se zároveň snažit na řeckém materiálu předestřít obecnější náboženská témata. Velký prostor bude věnován interpretaci jednotlivých náboženských jevů, aby si tak studenti neodnášeli pouze poznatky o Řecku, ale naučili se s nimi zároveň religionisticky pracovat a aplikovat pak tytéž postupy i na jiné náboženské oblasti. Díky tomu by přednášky měly být přínosné i pro studenty s odlišnými náboženskými specializacemi. Metodologicky bude kurs navazovat především na historickou antropologii pařížské školy J.-P. Vernanta a jeho kolegů, která propojila durkheimovský sociologický přístup se strukturalismem. Vedle toho však budou brány v potaz všechny další důležité výklady řeckého náboženství, jaké byly ve 20. století podány.