1. Úvod, výslovnost, pravopis, protiklad fonetiky a fonologie
2. Jmenný rod, sponové sloveso, člen
3. Zájmena, číslovky základní, plurál jmenných slovních druhů
4. Přítomný čas sponového slovesa, předložky
5. Přítomný čas indikativu a imperativ sloves
1. a
2. třídy
6. Spojky souřadicí, zdrobněliny
7. Ostatní číslovky, vokativ
8. Nepravidelná slovesa a nepravidelné tvary sloves, nepřímý pád
9. Nepřímý kmen, akuzativ substantiv
10. Nepřímý kmen a akuzativ ostatních jmen
11. Reflexiva, budoucí čas sloves
1. a
2. třídy
12. Imperfektum sloves
1. a
2. třídy a sponového slovesa Spojky podřadicí, částice, komparace
Hlavní součástí tohoto předmětu je intenzivní praktická výuka jazyka, směřující k co nejrychlejšímu osamostatnění v komunikaci a práci s primárními prameny (romské texty, nahrávky, konverzace). Přednášková část spočívá ve výkladu základních gramatických struktur východních dialektů severocentrální romštiny.
Důraz se klade na analytické uchopení jazyka, které je předpokladem k pozdější aktivní práci s jazykem a zároveň nerodilým mluvčím pomáhá v systematičtějším osvojení praktických jazykových schopností. Obsahem seminární části je intenzivní procvičování gramatiky i nácvik základních konverzačních frází s cílem osvojit si aktivní praktickou znalost jazyka.
Posluchači by v prvním semestru měli získat základní lingvistické informace ve vztahu k severocentrální romštině (elementární gramatika, základy dialektní diferenciace, formy jazyka: mluvená-psaná, ortografie, atd.) a schopnost komunikovat na elementární úrovni písemn ě i ústně v probíraném makrodialektu minimálně na úrovni A1 podle CEFR.