* tematické okruhy v zimním semestru:
Postavení ruské pravoslavné církve v rámci světového pravoslaví
Reálie pravoslavného chrámu
Východokřesťansk ý kalendář a svátky
Ikony a ikonografie
Starověrectví a paralelní struktury
* Požadavky k atestaci z předmětu
* Zápočet
Písemný výklad 15 specificky pravoslavných (tj. ne obecně náboženských) reálií nalezených ve vybraném díle ruské literatury (např. N. Gogol, F. Dostojevskij, N. Saltykov-Ščedrin, N. Leskov, I. Bunin, B. Zajcev, A. Remizov, B. Pasternak) a srovnání s českým ekvivalentem (pokud je kniha přeložena)
* Zkouška
Zkouška se skládá ze dvou otázek - jedné volitelné, kterou si student připraví sám, a druhé zadané zkoušejícím (seznam bude upřesněn). Volitelnou otázku si student připraví sám s využitím sekundární literatury; zvolí si ji buďto ze seznamu, nebo samostatně vypracuje podle své individuální profilace (v takovém případě je záhodno otázku i literaturu konzultovat se zkoušejícím). Doporučená literatura je pouze orientační a týká se pouze dílčích otázek. Vybrané tituly jsou spíše návodné a mohou být zaměněny jiným zdrojem, včetně zdrojů elektronických.
* Doporučená literatura:
Sovremennaja religioznaja žizň Rossii. T. 1-4. Moskva 2002-2006
Atlas sovremennoj religioznoj žizni Rossii. T. 1. Moskva 2005
Pravoslavnaja enciklopedija. Russkaja Pravoslavnaja Cerkov´. Moskva 2000.
Judaismus - Křesťanství - Islám (slovník). Praha 1994.
Dějiny kultury
Náboženství v systému ruské kultury 2006/2007
Přednášející: Hanuš Nykl
Koná se: úterý 13.20-14.55, posluchárna č. 325
Náboženství a duchovní kultura jsou zásadním formujícím prvkem v kultuře, dějinách a politickém životě Ruska. Kurs si klade za cíl seznámit posluchače se základními pojmy a náboženskými koncepcemi z této oblasti a představit je v jejich souvislostech s ostatními složkami areálového studia - jazykem, literaturou, kulturou, dějinami, politikou. Předmětem kursu je výklad reálií pravoslavných, ale prostor bude udělen také dalším náboženským systémům - západnímu křesťanství, islámu, judaismu a buddhismu. Kurs představuje různá hlediska na ústřední tematiku: hledisko synchronní (výklad reálií a koncepcí, jejich zařazení do kontextu a komparace s analogickými jevy ve střední a západní Evropě), diachronní (význam náboženských reálií pro dějiny regionu, dějiny pravoslaví ve východní Evropě) a je završen hlediskem areálovým, v němž bude titulní problematika aplikována na jednotlivé země regionu (Rusko, Ukrajina, Bělorusko a Pobaltí). Posluchači jsou prostřednictvím různých úhlů pohledu vedeni k pluralitnímu a modernímu pojetí problematiky.