Charles Explorer logo
🇬🇧

Literature I (Old Literature)

Class at Faculty of Arts |
ARU400107

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

podmínky ke zkoušce:

- orientace v probrané problematice

- vlastní četba - minimálně 20 textů starší ruské literatury, minimálně jedna přehledová práce o starší ruské literatuře

- pravidelná docházka (maximálně tři neomluvené absence za semestr)

Program přednášky - letní semestr 2006/2007: 1. Úvodní přednáška - seznámení s programem kurzu, s bibliografií - vydáním pramenů a základními příručkami. 2. Problémy periodizace a interpretace kulturního a literárního vývoje východní Evropy 14.-17. století; přehled a charakteristika základních literárních žánrů moskevského období a jeho místo v ruském literárním vývoji. 3. Regionální literatury severovýchodní Rusi a jejich charakteristika (tverská, novgorodská a pskovská literatura). 4. Fenomén ruského kacířství v ruské kultuře a literatuře. 5. Proměny historického vědomí moskevských autorů, žánr historického vyprávění a tzv. světská publicistika. 6. Kultura a literatura doby Ivana IV. 7. Literatura inspirovaná událostmi tzv. Smuty. 8. Rozkol v ruské církvi a jeho literatura. 9. Ruské politické myšlení 17. století. 10. Žánrové a tematické proměny a inovace ruské literatury 17. století; zrod ruského dramatu a počátky novodobého básnictví.

Doporučená studijní literatura:

Fennell, J. L. I., STOKES, A.: Early Russian Literature. London 1974.

GUDZIJ, N. K.: Istorija drevnej russkoj literatury. Moskva 2003.

KUSKOV, V. V.: Istorija drevnerusskoj literatury. Moskva 2002.

Máchal, J.: Slovanské literatury I. Praha 1922.

Písemnictví ruského středověku. Výbor textů 11. - 14. století. Praha 1989.

Slovník ruských spisovatelů. Praha 1972

Slovník spisovatelů - Sovětský svaz I - II. Praha 1977.

Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů. Praha 2001.

Slovar´ knižnikov i knižnosti Drevnej Rusi (red. D. S. Lichačëv), vypusk 1 (XI-pervaja polovina XIV v.), Leningrad 1977; vypusk 2 (vtoraja polovina XIV-XVI v.), čast´ 1 (A-K), Leningrad 1988; čast´ 2 (L-Ja), Leningrad 1989; vypusk 3 (XVII v.), čast´ 1 (A-Z), Sankt - Peterburg 1992; čast´ 2 (I-O), Sankt - Peterburg 1993; čast´ 3 (P-S), Sankt-Peterburg 1998; čast´ 4 (T-Ja), Sankt - Peterburg 2004.

KLIBANOV, A. I.: Duchovnaja kul´tura srednevekovoj Rusi. Moskva 1996.

KLJUČEVSKIJ, V. O.: Drevnerusskije žitija svjatych kak istoričeskij istočnik. Moskva 2003.

KOLESOV, V. V.: Drevnjaja Rus: nasledije v slove. Mir čeloveka. Sankt-Peterburg 2000.

Ljackij, E.: Historický přehled ruské literatury. Staré ruské písemnictví. Praha 1937.

Lichačov, D.: Poetika staroruské literatury. Praha 1975.

Mathauserová, S.: Drevnerusskije teorii iskusstva slova. Praha 1976.

MATHAUSEROVÁ, S.: Cestami staletí. Systémové vztahy v dějinách ruské literatury. Praha 1988.

MILJUKOV, P. N.: Obrazy z dějin ruské vzdělanosti I - III. Praha 1902-1910.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními rysy ruského literárního vývoje 14. - 17. století. Pozornost bude zaměřena na charakteristiku žánrové struktury ruské literatury daného období a její proměny.

Z hlediska tematické struktury budou zmíněny některé zásadní problémy, které byly v centru pozornosti středověkých autorů - koncept svatosti, hledání pozemské spravedlnosti, vztah člověka k Bohu a vzájemný poměr mezi předurčením a svobodou lidské bytosti apod. V průběhu kurzu by měla být na jedné straně hledána specifika literatury ruského jazykového a historického areálu, na druhé straně by měl být zdejší literární a kulturní vývoj nahlížen v souvislostech vývoje byzantské a západoevropské kultury.

Zmíněny budou impulsy pro ruský duchovní a literární vývoj, které přicházely jak z oblasti Byzance a pravoslavného Balkánu (tzv. první a druhý jihoslovanský vliv), tak i západní vlivy zprostředkovávané především oblastí Polska a Litvy. V rámci přednášky bude pozornost věnována nejen literatuře moskevské Rusi, ale analyzovány budou rovněž literatury regionální (především novgorodská, pskovská, tverská literární tradice).

Literární vývoj bude zasazen do širších souřadnic kulturního a historického vývoje východoevropského regionu. Závěrečným okruhem přednášky budou žánrové a tematické transformace a přechod staroruské literatury k novodobým formám v 17. století (proces tzv. demokratizace literatury spojený s novou rolí literárních textů).