* Požadavky ke zkoušce za oba semestry: 1. Vypracování písemné práce o cca 15 stranách. Je možné si vybrat z následujících postupů:
A) pokus o anal ýzu vybraného textu. Práce má mít tyto části: 1) Biografie autora (cca 2 strany) 2) Charakteristika epochy či směru, v jehož kontextu dílo vzniklo (cca 2 strany) 3) Stav dosavadního výzkumu daného díla v ČR, v Rusku, příp. i v dalších zemích (z jakého aspektu bylo dílo analyzováno, předmětem jakého výzkumu již bylo a snažit se definovat dosud chybějící místa v jeho literárněvědné analýze; cca 5 stran - dle rozsahu sekundárního materiálu) 4) Návrh vlastní analýzy textu (cca 6 stran - dle rozsahu díla).
Součástí práce je shromáždění co možná největšího počtu sekundární literatury, do níž patří i články v periodikách. Vzhledem k charakteru tématu se přepokládá rozsáhlá práce s internetem.
B) představení profilu vybraného literárního žurnálu v průběhu období pěti let (od roku 1986). Práce tak vytvoří přehled o části dění v ruské literatuře za určité období, student musí práci doplnit dalšími souvisejícími odkazy na sekundární literaturu.
C) představení odborné práce (monografie či delší série studií a článků) k určitému teoretickému problému ruské literatury, vyšlé od počátku 90. let 20. století. Téma práce se musí vztahovat k současné literatuře. V tomto případě je student povinen načíst a doložit související primární literaturu.
?éma práce je student povinen nahlásit nejpozději do konce listopadu, a to písemně s přesným uvedením názvu.
* 2. Ústní část: okruh otázek mapující vývoj ruské literatury od 80. let 20. století a reflektující postupný rozpad sovětského impéria studenti obdrží v průběhu semestru. Materiál bude zahrnovat témata jednotlivých přednášek a některé další otázky, týkající se klíčových děl a osobností ruské literatury pozdního 20. století.
Základní odborná literatura: 1. KASACK, W.: Slovník ruské literatury 20. století. Z německého originálu (1997) přeložil J. Franěk a kolektiv. Praha 2000. 2. LEJDERMAN, N. L. - LIPOVECKIJ, M. N.: Sovremennaja russkaja literatura. 1950 - 1990 - e gody. Izd. V dvuch tomach. Moskva 2006. 3. PANN, L.: Neskučnyj sad. Poety, prozaiki. 80-? --- 90-?. Zametki o russkoj literature konca ?? veka. 1998 (Hermitage Publishers) 4. ČUPRININ, S.: Russkaja literatura segodnja. Putevoditel. Moskva 2003. 5. ČUPRININ, S.: Novaja Rossija. Mir literatury. Enciklopedičeskij slovar-spravočnik. V 2 t. Moskva 2003. 6. IVANOVA, N.: Skrytyj sjužet. Russkaja literatura na perechode čerez vek. SPb. ???. 2003. 7. NEMZER, A..: Zamečatelnoje desjatiletije russkoj literatury. Moskva 2003. 8. OPRYZKO, V.: Kto segodnja delajet literaturu v Rossiji? Sovremennyje russkije pisateli. Moskva 2006.
Cílem kursu je seznámit studenty s nejvýraznějšími trendy ruské literatury od poloviny 80. let 20. století do současnosti.
Demonstrován bude profil hlavních literárních žurnálů, přiblíženy některé literární polemiky a diskuse a představena díla vybraných autorů. Literární proces má být prezentován jako dynamický a pulsující organismus, který je součástí širšího kulturního kontextu doby.