Charles Explorer logo
🇨🇿

Makedonie po roce 1990

Předmět na Filozofická fakulta |
ASA400088

Anotace

Makedonie po roce 1990

NÁSTIN KONCEPCE (SYLABUS)

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

(Teoretický úvod)

Události na Balkánském poloostrově přerostly v průběhu 90. let v kontinuální politicko-společenskou krizi, s jejímiž následky se bude tento region ještě dlouhá léta potýkat. Kromě změny politické orientace a základních principů hospodářství se dostavila do zemí jihovýchodní Evropy krize národní identity, projevující se zejména narůstajícím nacionalismem, jenž prakticky ve všech zemích bývalé Jugoslávie vyvolal ozbrojený konflikt. Rozpad jugoslávské federace a pád komunismu v zemích střední, východní a jihovýchodní Evropě se úzce dotýká také vývoje v Makedonii.

Přednáška Makedonie po roce 1990 se bude snažit zmapovat události a základní společenské fenomény posledních patnácti let tak, jak se v jednotlivých kontextech projevovaly a odrážely v makedonské společnosti. Pozornost bude věnována přirozeně rozpadu SFRJ a jeho politickému dopadu na Makedonii, jíž bylo poprvé v dějinách umožněno vstoupit na mezinárodní fórum jako plně nezávislý stát. Analyzovány dále budou události, které provázely formování makedonské nezávislosti - zejména otázka mezinárodního přiznání, problémy spjaté s názvem nového státu, vztahy se sousedy apod. Proces formování Makedonie jako nezávislého státu byl doprovázen složitými hospodářskými problémy ještě jugoslávské ekonomiky, jež měly právě na jižní regiony bývalé federace největší dopad a jež byly do značné míry jedním z faktorů destabilizujících vývoj makedonské společnosti v nové době. Také tato rovina ekonomické situace bude v rámci přednášky naznačena. Ukázáno bude propojení demografických proměn a sociální otázky, souvislosti mezi hospodářským vývojem a měnící se společenskou náladou a v neposlední řadě by měly být naznačeny také perspektivy pro Makedonii.

Zvláštní kapitolu vývoje Makedonie za posledních 10-15 let představuje albánská otázka. Problém albánské menšiny procházel v průběhu 90. let několika dílčími etapami, jejichž společným jmenovatelem byla snaha o separaci. Tragickým vyvrcholením těchto snah byl konflikt v roce 2001, jehož periodizaci a analýzu nelze v novodobé makedonské historii pominout. Přednáška bude ve smyslu albánského problému uzavřena praktickým naplňováním tzv. Ochridské rámcové dohody, které představuje možné riziko dalšího vnitřního makedonského konfliktu.

Vytčeny ve zvláštních tématických okruzích budou rovněž otázky vnitropolitického vývoje Makedonie - v náryse bude představeno spektrum makedonských politických stran a jejich programy a cíle, v souvislostí s mezinárodní situací budou naznačeny základní kontury recepce aktuálních (geo)politických otázek v Makedonii (politický a náboženský extremismus apod.), role náboženství v životě dnešní společnosti a v návaznosti na tyto otázky bude v samostatném oddíle nastíněn i církevní problém současné Makedonie. Podstatou kapitoly bude zejména úsilí o přiznání Makedonské pravoslavné církve, vztahu církve a státu v dnešní Makedonii apod.

Přednáška dále klade důraz na všestranné postižení vývoje makedonské společnosti v uvedeném období, proto bude věnován prostor též vývoji makedonské kultury - literatury, filmu a dramatického umění a dalších oblastí duchovní i hmotné kultury a jejich nejvýraznějších úspěchů, jež oslovily i mezinárodní kulturní povědomí. V tomto smyslu si přednáška neklade za cíl být výkladem makedonských dějin nejnovějšího období, ale spíše se snaží o komplexní pochopení pro makedonskou společnost jistě nelehkého desetiletí, o pochopení těch nejdůležitějších společenských problémů, které determinují základní rysy pro Balkán tolik charakteristického protikladu regionu a širšího sociokulturního společenství, na němž se Makedonie aktivně podílí.

V neposlední řadě je předmětem kurzu také snaha představit Makedonii nejen ve světle krutosti mnohasetleté historie, odrážející se i v současném vývoji tohoto regionu, ale především ukázat jeho kulturní potenciál.

Přednáška navazuje na kurz Makedonie na Balkánském poloostrově, kterou rozvíjí a jejíž hlavní problémy konkretizuje na období posledních patnácti let. Také zde bude výklad doplňován fotografickým a obrazovým materiálem. Bohatým zdrojem informací bude periodický tisk a další dobové prameny, které umožní snáze pochopit všestranné proměny, jimiž makedonská společnost více či méně úspěšně prochází a jež do značné míry symbolizují naši dobu.

***

TÉMATICKÝ OKRUH I. - Úvod

Teoretický nástin problému, metodologie přednášky; dosavadní analýzy a výzkum o vývoji Makedonie po roce 1990; přehled nejdůležitější literatury k problémům makedonských reálií posledních patnácti let; nejvýznamnější makedonské práce; doplňující literatura; dostupné prameny v češtině.

*

TÉMATICKÝ OKRUH II.

PROLOG - CESTA K ROZPADU SFR JUGOSLÁVIE

Vstup do problematiky - jugoslávská ústava z roku 1974; změny v politickém systému federace; nové podoby jugoslávského federalismu; "samosprávný socialismus" a liberalismus; smrt Josipa Broze-Tita a vývoj v osmdesátých letech; počátky hospodářské krize; první náznaky národnostních rozporů; rozpad jugoslávského celostátního trhu a formování republikových ekonomik; "dějiny" jugoslávské inflace; vlna stávek; rostoucí nezaměstnanost; zhoršující se životní úroveň; eventuální pojetí Makedonie jako samostatného státu.

*

TÉMATICKÝ OKRUH III.

PROCES POSTUPNÉHO OSAMOSTATNĚNÍ MAKEDONIE - VŮLE ČI NUTNOST

Rozpad jugoslávské federace; chronologie událostí; oslabení pozice Sovětského svazu a jeho vliv na jugoslávský vývoj; ekonomické aspekty rozpadu SFR Jugoslávie; počátky jihoslovanské krize a Makedonie; Makedonie v kontextu vývoje; vznik Hnutí všemakedonské akce (MAAK); obnovení VMRO a její politický program; snahy o vytvoření konfederace jugoslávských republik a jejich souvislosti; myšlenky "třetí Jugoslávie"; proces oslabování profederálních sil; volby v listopadu 1990; hrozby srbského nacionalismu; vyhlášení suverénní Makedonie; referendum o nezávislosti; právní vyhlášení Republiky Makedonie.

*

TÉMATICKÝ OKRUH IV.

JUGOSLÁVSKÉ UDÁLOSTI A MAKEDONIE POHLEDEM SOVĚTSKÉHO SVAZU

Smrt J.B.Tita a proměny mezinárodněpolitického postavení Jugoslávie; léta 1980 - 1992 v "syntéze"; hospodářská a vnitropolitická situace; sovětsko-jugoslávské a jugoslávsko-sovětské vztahy v letech 1985 - 1992; oficiální návštěva Michaila S. Gorbačova v SFRJ (14.-18. března 1988) a její závěry; postoj Sovětského svazu k jugoslávské krizi; obraz jugoslávských událostí v letech 1991/92 v ruském tisku; bezproblémové přiznání Makedonie Ruskou federací.

*

TÉMATICKÝ OKRUH V.

REPUBLIKA MAKEDONIE NA PRAHU NOVÉ DOBY

Republika Makedonie ve statistice - základní údaje; nové pojetí národního státu; problém malého národa v balkánském měřítku; makedonský etnocentrismus;

Teoretický nástin podstaty národní příslušnosti; skupinová příslušnost jako základ etnické identity; národní vědomí a národní cítění; nacionalismus a další formy národní příslušnosti; etnické předsudky a etnické stereotypy; makedonská realita; úloha jednotlivce v politickém životě; postava prvního makedonského prezidenta - medailon Kira Gligorova; makedonská ústava z roku 1991 - základní charakteristiky; postoj národnostních menšin; odchod jugoslávské armády a vznik makedonské armády.

*

TÉMATICKÝ OKRUH VI.

PRVNÍ SPORY MAKEDONIE - "BÝVALÁ JUGOSLÁVSKÁ REPUBLIKA MAKEDONIE"

Vyhlášení nezávislosti a mezinárodní fórum;

řecký spor - řecké nesouhlasy s makedonskou státností; název "Bývalá jugoslávská republika Makedonie" (FYROM); "vlajková válka" a problém národních a státních symbolů Makedonie; řecké embargo na Makedonii; ropná blokáda; uzavření řecko-makedonské hranice; embargo OSN; dočasné urovnání sporu; podstata řecko-makedonské dohody; nové makedonské symboly; vztahy s Řeckem dnes; makedonská menšina v Řecku; makedonská kulturní organizace ????????.

*

TÉMATICKÝ OKRUH VII.

REPUBLIKA MAKEDONIE A BULHARSKO

Bulharský postoj k makedonské nezávislosti; uznání Republiky Makedonie; jazykový spor; perspektivy uznání existence makedonského národa; makedonský národ nebo makedonská společnost?; problém makedonské menšiny v pirinské Makedonii; případ OMO Ilinden "Pirin"; makedonské kulturní hnutí v pirinské Makedonii; Makedonci v bulharském sčítání obyvatel; charakteristiky současného sociokulturního vývoje a problémy dneška - makedonští studenti v Bulharsku; makedonské žádosti o bulharské občanství; Makedonci s bulharskými cestovními pasy; bulharsko-makedonská kulturní výměna; možnosti oteplení vzájemných vztahů.

*

TÉMATICKÝ OKRUH VIII.

DEMOGRAFICKÉ PROMĚNY V MAKEDONII

Demografický vývoj; demografické charakteristiky v Makedonii za posledních 50 let; hustota zalidnění; natalita a mortalita; pojetí a vnímání rodiny v makedonské společnosti; ideální, skutečný a chtěný počet dětí; příčiny snižování natality; demografické ukazatele a vztah venkov - město; demografický vývoj a politika ve vztahu k natalitě; demografické ukaza