* Přednáška I. - Úvod
Teoretický nástin problému, metodologie přednášky; dosavadní stav bádání - přehled nejdůležitější literatury k problémům bulharské lidové slovesnosti; bio-bibliografický přehled; vymezení rozsahu problému;
Badatelé-folkloristé v obecně jihoslovanském kontextu; badatelé bulharští (Michail Arnaudov, Petăr Dinekov aj.); doplňující literatura; literatura v češtině.
*
Přednáška II.
* Sběratelé lidové slovesnosti v bulharském a jihoslovanském prostředí
Významní folkloristé v jihoslovanském kontextu:
Stefan Verković a Veda Slovena, Stanko Vraz a jeho ?ilyrské" folkloristické dílo; Vuk S. Karadžić a jihoslovanské folkloristické sbírky; Petko R. Slavejkov; Ljuben Karavelov - ????????? ????????? ???? ?????? (Moskva 1861).
* Obrozenecké tradice:
Dimitar a Konstantin Miladinov: vznik a geneze sborníku bulharských a makedonských lidových písní ????????? ??????? ?????;
Marko Cepenkov: jeden z největších sběratelů lidové slovesnosti: ?????????? ??????? ???????? (1-3, 1958 - 1959), ?????????? ??????? ????????? 1-10 (1972);
* Kuzman Šapkarev a sborník lidové slovesnosti a jiní.
*
Přednáška III.
* Bulharská (jihoslovanská) slovesnost v českém prostředí
Počátky zájmu o jihoslovanskou slovesnost v českých zemích; recepce sborníku Bulharských lidových písní v českém prostředí (Moric Fialka, Jan Gebauer aj.); ohlasy Verkovićova díla u nás; Veda Slovena a české země; folkloristické dílo Emanuela Faita; Bulharská slovesnost ve Faitových cestopisech;
Ludvík Kuba a bulharské lidové písně; Božena Němcová a její zájmy o jihoslovanskou lidovou slovesnost.
Překlady bulharské slovesnosti v českých periodikách.
*
Přednáška IV.
* Definice a nástin základních pojmů
Definice problému - její různá pojetí a chápání; slovesnost jako součást lidové duchovní kultury; vybrané základní pojmy; místo lidové slovesnosti v národní kultuře; bulharská národní kultura v evropském kontextu; rámec lidové slovesnosti; folklór a lidová slovesnost; sociokulturní význam lidové slovesnosti; folklór a duše národa?; klasifikace děl lidové slovesnosti, její žánrové rozdělení - stručný nástin.
Sociální povaha lidové slovesnosti; problém kolektivnosti tvůrčího procesu; estetická podstata slovesnosti (folklóru).
*
Přednáška V.
* Lyrická lidová poezie- Struktura a její význam pro bulharskou slovesnost
Specifika bulharské (jihoslovanské) lidové poezie; bulharská lyrika a její aspekty; kult magického působení slova; podmínky jejího rozkvětu; lyrická píseň jako průvodce bulharskou každodenností; zdroje bohatství lidové písně; fantazie a emoce prostého člověka; nejvýznamnější sbírky bulharských lyrických písní (bibliografický kontext).
*
Přednáška VI.
* Kalendářní písně - rovina času v bulharské lyrice
Bulharská lidová slovesnost a časová rovina; pojetí času v lidové kultuře; bulharský kalendář a nejvýznamnější svátky; lidové písně spjaté s ročním obdobím či určitým svátkem - písně kolední (??????), silvestrovské; janovdenské, velikonoční, tzv. dodolské (???????) apod.; specifika ženské lidové slovesnosti - písně lazarské, jeremijské a tzv. crepnarské; další kalendářní písně (svatopetrovské, svatopavlovské, svatodimitrovské apod.).
*
Přednáška VII.
* Obřadní písně - ustálené ceremonie
Obřad a tradice v bulharské kultuře; specifika bulharských obřadních tradic; život člověka a bulharská lidová slovesnost; společnost a byt; odraz příležitostných ceremonií v lyrice - písně o narození člověka, písně milostné, magie lásky v bulharské lidové slovesnosti; erotické atributy; vztah muže a ženy; písně svatební, smuteční, tzv. argatski, pohřební - proměnlivý vztah jedince a společnosti; specifika lyriky pohřebních písní; svatba v bulharské kultuře a tradici; svatba jako jedna z nejvýznamnějších událostí v lidském životě; svatební zvyky a obyčeje; písně rodinné. elementy lidového dramatu; sepětí pohanských a křesťanských tradic;
*
Přednáška VIII.
* Mytologické písně - rovina nadpřirozených bytostí
Strach z neznáma v bulharské kultuře; lidová mytologie a lidová démonologie; význam měsíce a slunce; nadpřirozené bytosti - draci, samovíly, rusalky, sudičky, ďábel, navi (zlé víly), kouzelníci a vědmy, strašidla apod.; kult mrtvých a předků; smrt a nemoci; vztah mezi člověkem a nadpřirozenou bytostí - láska mezi drakem a krásnou dívkou, ovčákem a samovílou apod., personifikace nemocí; zhmotnění zla v bulharské slovesnosti; lidová představivost.
*
Přednáška IX.
* Nábožensko-legendární písně - rovina světců a jejich autority
Postava křesťanských světců; svatí v lidové tradici; životy světců v lidovém podání;
Funkce světce v bulharské slovesnosti: 1) světec jako prostředník (vztah člověk - světec - Bůh), 2) světec jako ochránce - a) obydlených míst, b) chrámů, jichž je patronem, c) před islamizací, 3) světec a jeho léčivá moc pomocí - a) modlitby, b) léčivými prameny, c) ostatky světců, d) zázračnými ikonami světců; písně o svatém Nikolovi, o sv. Jeremiášovi, o sv. Petru, o sv. Georgim, o Bohorodičce apod.
Sv. Ilija - zvláštní místo v bulharské duchovní kultuře; poustevníci (tzv. ?????????????) a lidová tvorba (zejména sv. Ivan Rilski); bulharská martyrologie.
Prvky lidového dramatu - církevní hry (tzv. pašijové a pochůzkové hry u jižních Slovanů).
*
Přednáška X.
* Epická lidová poezie - sumarizující přehled
Tradiční klasifikace epických písní a jejich specifika: 1) Nehistorické písně, 2) Historické písně, 3) Hrdinské (junácké) písně, 4) Hajducké písně, 5) Revoluční písně a 6) Partyzánské písně (viz jednotlivá historická témata).
Bulharská (jihoslovanská) epika z hlediska motivického rozvrstvení; vrstva mýtická, dějinná, křesťanská, obyčejová apod.;
Epické ztvárnění pohanské minulosti jižních Slovanů; úloha mytologických bytostí; světci v lidové epice;
Jihoslovanský epos a Bulharsko; ?junák nad junáky" - hrdina jihoslovanského eposu; motiv lásky k vlasti; transformace historické skutečnosti a epického příběhu.
*
Přednáška XI.
Lidová slovesnost v próze
Naivní představy o přírodě a světu; výklad světa v lidové slovesnosti; vztahy reality a fantastična; motivické rozdělení lidové prózy: příběhy s fantastickým dějem - pohádky, tzv. kouzelné pohádky (bulharské ??????); příběhy s realistickým dějem - povídky, novelistická vyprávění (bulharské ????????); příběhy z běžného života - anekdoty, humorná vyprávění; hrdina Chităr Pejo (Chytrý Petr) a příběhy o něm; příběhy o zvířatech (bulharské ?????); vyprávění ve formě pověstí; etiologické pověsti, pověrečné a mytologické povídky.
Fenomén pohádky v bulharské slovesnosti; dobro a zlo v bulharských pohádkách.
Zvláštní slovesný žánr - bulharská lidová balada; podstata balady - žánr na pomezí lyriky a epiky (lyricko-epická poezie); chápání balad v evropském a jihoslovanském kontextu; klasifikace bulharských lidových balad; balady mytologické, legendární, historické a balady rodinných vztahů; poetika bulharské balady.
*
Přednáška XII.
* Drobné slovesné (folklórní) žánry
Typologie tzv. menšího folklorního žánru, bulharská přísloví - ????????a, obraz lidové moudrosti staletí; tzv. ???????, ?????????????? a ??????????; vznik přísloví a rčení; přísloví jako odraz každodenního života.
Tzv. ???????? - krátká milostná píseň; erotické lidové povídky.
Dětská lidová slovesnost - zvláštní místo v bulharském folklóru; klasifikace dětské slovesnosti.
*
Přednáška XIII.
* Jazyková stránka (bulharské) lidové slovesnosti
Vztah jazyka a lidové slovesnosti; aspekty jazykových zvláštností, morfologické a syntaktické zvláštnosti v lidové slovesnosti; lexikální zvláštnosti; stylistický význam turcismů v lidové slovesnosti; dialektologická specifika; mezidialektní a mezijazykové kontakty lidové poezie; pronikání lidové poezie do umělecké tvorby; inspirace slovesností v současné krásné literatuře.
*
Přednáška XIV.
* Bulharská lidová slovesnost v průběhu staletí
Smích a pláč středověku - obraz bulharského středověku v lidové slovesnosti; historický epos jižních Slovanů (14.-15. století); epické ztvárnění pádu jihoslovanských feudálních států; historické písně v obecně jihoslovanském kontextu; gnóma v bulharské lidové slovesnosti středověku; motivy poturčování, únosy jihoslovanských žen; poturčování a incest; sebeobětování; motiv zazděné nevěsty; pronikání tureckých historických postav do bulharského folklóru a jejich adaptace v písních; motiv pokání.
Marko Krále - ústřední postava balkánského folklóru; postava Turka.
*
Přednáška XV.
* Lidová slovesnost a bulharské [národní] obrození
Vztah obrozeneckého procesu a lidové kultury; lidová slovesnost jako výchozí rovina kulturního bohatství; znovuobjevení lidové slovesnosti - vzor uměleckého mistrovství; inspirace umělecké tvorby v lidové slovesnosti; obrozenecká tvorba a její postoj k jednotlivým vrstvám lidové slovesnosti; lidová slovesnost a její funkce u jiných jihoslovanských národů.
Obrozenecké transformace motivů lidové slovesnosti: motiv lásky k vlasti, motiv dívky//(krásné) ženy, postava prostého člověka jako lidového umělce; lidová muzikálnost; lidov