Sociální aspekty zdraví a nemoci
Kód předmětu: ASC100052
Vyučující: Daniela Vodáčková
Základní cíle: o Postihnout principy zdraví a nemoci jak v oblasti somatické, tak duševní, o Zabývat se konceptem a procesem salutogeneze a patogeneze. o Zabývat se rozdíly a podobnosti a podobnostmi tělesného a duševního onemocnění. o Formulovat východiska, dilemata, postupy pro sociální pracovníky.
Atestace: Zkouška
Podmínky k získání atestace: 1. Alternativně: a) Aktivní sdělení o zkušenostech s danou problematikou b) Esej nebo podobná forma sdělení vztahující se k dané problematice
Popis jednotlivých lekcí 1. Zdraví a nemoc. Charakteristiky zdravého systému (připomenutí.) Principy vzniku a případné chronifikace nemoci na poli bio - psycho - sociálně - duchovním. Krize ve vztahu ke zdraví a nemoci, šance zpracované krize ve vztahu k možnostem úzdravy, vztah krize a zhoršování stavu, prvky chronifikace. 2. Nemoc z úhlu pohledu sociální práce. 3. Vybrané diagnostické skupiny a možnosti práce s nemocnými na poli bio-psycho-sociálně duchovním. 4. Téma oznamování závažné diagnózy a pravidla postupu. 5. Otázky nemoci v průběhu života a ve vztahu k životnímu cyklu. Vybraná věková pásma na ose narození - smrt. 6. Potřeby akutně a chronicky nemocných a jejich rodin. 7. Potřeby umírajících a jejich rodin, potřeby pozůstalých a truchlících. 8. Bolest - akutní, subakutní a chronická. Možnosti práce s ní. 9. Léčba a podpora. Zabývat se různými pohledy na léčbu nemoci v poli bio - psycho- sociálně - duchovním. Somatická léčba klasická a alternativní. Psychoterapetická péče.. Podpůrné metody při práci s nemocnými: formy sociální péče, doprovázení, duchovní péče. 10. Výhody, možnosti a funkce mezioborového týmu. Ideální tým ve vztahu k cílové skupině klientů. 11. Úloha sociálního pracovníka v týmu - nemocnice, léčebny, stacionáře, ambulantního zařízení 12. Vybrané diagnostické skupiny - rozbor, etiologie na bio - psycho -sociálně- duchovním poli, léčba. 13. Rozhovory s pracovníky vybraných zařízení. Rozbor zkušeností.
Literatura:
Jiří Poněšický: Neurózy, psychosomatická onemocnění a psychoterapie, Triton, 1999. Poněšický, Jiří: Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty, laiky, Triton, 2002. Danzer, G.: Psychosomatika: celostný pohled na zdraví těla i duše, Portál, 2001. Svatošová Marie: Hospice a umění doprovázet, Ecce homo, 1995. Křivohlavý, Jaro: Poslední úkol cesty Křivohlavý, Jaro: Psychologie nemoci, Grada, 2001. Křivohlavý, Jaro: Psychologie zdraví, Portál, 2001. Křivohlavý, Jaro: Vážně nemocný mezi námi, 1989. Křivohlavý, Jaro: Poslední úsek cesty, Návrat domů, Praha, 1995. Kübler-Ross, Elisabeth: Odpovědi na otázky o smrti a umírání: Etický manuál pro mediky, lékaře a sestry, H a H, Tvorba, 1995. Kübler-Ross, Elisabeth: Otázky a odpovědi o smrti a umírání, Africa, 1993. Vágnerová Marie, Říčan Pavel: Dětská klinická psychologie, Avicenum, 1991.