Vyučující: PhDr. Jaroslava Šťastná
Typ studijního předmětu : povinný
Rozsah studijního předmětu : 3 hod./týden , středa od 15 hodin (podrobný rozpis dle instrukcí katedry)
Formy výuky studijního předmětu: přednáška / seminá ř
Způsob ukončování studijního předmětu: zápočet
Požadavky k získání zápočtu: 80% účast na přednáškách a seminářích, zpracování projektu podle zadané osnovy a jeho obhajoba na projektovém semináři.
* Počet kreditů: 4
Cíl kurzu:
Kurz navazuje na teoretické základy a ukázky praktických metod komunitní práce získané na úrovni bakalářského studia.Studenti budou dále seznámeni s nejnovějšími modely a přístupy v oblasti komunitního rozvoje v České republice i v zahraničí. Seznámí se s pokročilou metodikou uplatnitelnou při realizaci různých typů komunitních projektů , s pravidly komunitního fundraisingu a se základy přípravy komunitních projektů určených pro financování ze strukturálních fondů Evropské unie. Důraz bude kladen především na možnosti poskytované v rámci Evropského sociálního fondu. Výuka doplněná semináři má rozvíjet u studentů schopnost samostatného kritického a analytického myšlení při výběru vhodných postupů a metod komunitní práce včetně praktické aplikace. Kurz připraví posluchače na praktické působení v rozmanitých situacích a v institucích na úrovni místního společenství a mikroregionů: sociálně- zdravotních organizacích, v příspěvkových organizacích, různých formách nevládních neziskových organizacích a ve veřejné správě.
Témata kurzu: 1. Paradigmata komunitní práce v průběhu 19.-20. století, výzvy na prahu 21. století. o vznik moderní komunitní práce , její charakteristky o etapy vývoje komunitní práce 2. Kritická analýza měnícího se zaměření komunitní práce v souvislosti s ostatními sociálně - ekonomickými faktory vývoje v průběhu dvou století. o vztah komunitní práce k jiným společensko-ekonomickým procesům a faktorům (politickým, ekonomickým, demografickým, atd.) 3. Moderní pojetí komunitního rozvoje ve světě - tzv. Community Based Development a příklady ze světa. o komunitní práce v různých socio-kulturních souvislostech o komunitní práce jako součást lokální ekonomiky o sociální kapitál a jeho vztah k ostatním kapitálům 4. Komunitní práce v kontextu sociální politiky a politiky rozvoje lidských zdrojů Evropské unie. o sociální exkluze : teorie a realita o komunitní práce se sociálně exkludovanými skupinami 5. Sociální ekonomika jako jeden z nástrojů začleňování znevýhodněných osob a skupin. o co je to sociální ekonomika o ukázky projektů sociální ekonomiky na komunitní úrovni, v zemích EU, kritická analýza předpokladů rozvoje sociální ekonomiky v České republice. 6. Základy komunitního fundraisingu a budování partnerství v komunitě. o aktéři v komunitě a možnosti jejich partnerské spolupráce o komunitní plánování sociálních služeb 7. Možnosti a limity spolupráce různých sektorů, institucí a organizací v komunitě při finančním zabezpečování komunitních aktivit. o koncept místní filantropie o koncept společenské zodpovědnosti firem (Coorporate Responsibility) o diversity Management o role veřejných zakázek 8. Možnosti financování komunitních programů z fondů Evropské unie. o základní institucionální předpoklady o přehled možností a vstupní orientace 9. Pravidla a principy přípravy komunitních projektů určených pro financování z Evropského sociálního fondu. o co všechno potřebujeme vědět před zahájením praktické přípravy projektu 10. Zpracování projektů pro jejich financování z fondů EU. o projektové zadání a projektová fiše 11. Závěrečný projektový seminář I. o prezentace výstupů práce skupin 12. Závěrečný projektový seminář II. o hodnocení výstupů dle platných kritérií o hodnocení práce ve skupinách
Literatura (tituly označené + jsou povinné):
Bellah R.: Habits of the Heart - Individualism and
Commitment in American Life, University od California Press, 1985
Campfens H: Community Development around the World:
Practice, Theory, Research, Training, University of Toronto Press, Toronto, 1997
Čepelka O.: Průvodce neziskovým sektorem Evropské unie, Omega, Liberec 2003
+ Giddens, A.: Důsledky modernity. Slon, Praha 1998
+ Keller, J.: Soumrak sociálního státu. Slon, Praha 2005
Miková K.: Community Visioning and Strategic Planning Process, PDCS, 1999
+ Matoušek O. a kol.: Metody a řízení sociální práce, Portál, 2003
Narayan D.: Designing Community Based Development, World Bank, 1995
Šťastná J.: Místní společenství a komunita jako výchozí kontext aktivit muzea, v: Brána muzea otevřená, Brabcová A.(ed.), Nadace Open Society Fund Praha, 2003
Tennyson R.: Nástroje budování partnerství, Business Leaders Forum, 1994
Wates N.: Akční plánování, Nadace Partnerství, Brno 1999
+ Keller, J.: Dějiny klasické sociologie, Slon, Praha 2005. Kapitola 5.2, 11.1.-11.1.3.
+ Reich R.B.: V pasti úspěchu. Prostor 2003
+ www.socialni-ekonomika.cz
Čítanka pre pokročilé neziskové organizácie, kolektiv aoutorů, PDCS, Bratislava 2000
Přehled o aktuálních dokumentech k sociální práci na www.mpsv.cz
Mandler, J.: V nepřítomnosti posvátného. Doplněk 2003
Bělohradský, V.: Myslet zeleň světa, Mladá fronta, Praha 1991
Johanisová N.: Living in the Cracks. Feasta, Dublin 2005
Librová, H.: Pestří a zelení. Veronica-Hnutí Duha
Komunitní práce II.
Kurz navazuje na teoretické základy a ukázky praktických metod specializované oblasti sociální praxe získané na úrovni bakalářského studia. Studenti budou seznámeni s nejnovějšími modely a přístupy v oblasti komunitního rozvoje v České republice i v zahraničí. Seznámí se s pokročilou metodikou uplatnitelnou při realizaci různých typů komunitních projektů , s pravidly komunitního fundraisingu a se základy přípravy komunitních projektů určených pro financování ze strukturálních fondů Evropské unie. Důraz bude kladen především na možnosti poskytované v rámci Evropského sociálního fondu .
Výuka doplněná semináři má rozvíjet u studentů schopnost samostatného kritického a analytického myšlení při výběru vhodných postupů a metod komunitní práce včetně praktické aplikace. Kurz připraví posluchače na praktické působení v rozmanitých situacích a v institucích na úrovni místního společenství a mikroregionů : sociálně- zdravotních organizacích, dalších typech příspěvkových organizací, různých formách nevládních neziskových organizací a ve veřejné správě .