ASC51PV43 POLITIKY A STRATEGIE SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A OSOBNÍHO ŽIVOTA PVP (NMGR.)
Identifikace kurzu: Magisterské studium, povinně volitelný (kredity B)
Vyučující: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D.
Zakončení: Zk
Anotace:
Cílem kurzu je seznámit studenty a studentky s konceptem sladění (kombinace) práce a rodinného života a jeho rozličnými definicemi. Dále je cílem vysvětlit jakou má návaznost na koncept genderové rovnosti. Během kurzu se studující naučí být senzitivní k různým formám genderového pořádku ve společnosti a k důsledkům genderových rozdílů na poli sociální politiky. Studující se budou se zabývat vztahem konceptu sladění práce rodiny k trhu práce a veřejným politikám státu a programům organizací, ale i ve vztahu k domácnostem a jedincům. Kurz se dále zaměří na postavení žen a mužů na trhu práce (především teorie genderové segmentace) a v domácnosti (teorie dělby práce), a to v kontextu nových trendů na trhu práce. Prostor bude dán také genderové kritice tradiční typologie sociálního státu a bude diskutován potenciál politik formovat genderové rozložení vztahů ve společnosti. Vedle makro-sociálního pohledu uplatníme i pohled mikro-sociální/individuální, kdy se zaměříme především na individuální preference v oblasti slaďování práce a rodiny a jejich vazbu na makro-sociální podmínky (strukturální, kulturní, institucionální).
Annotation:
The aim of the course is to introduce the concept of work-life balance and its various definitions. Furthermore, the aim is to explain the interrelatedness of the concepts of gender equality and work-life balance. During the course, learners will learn to be sensitive to the different forms of gender order in society and to the implications of gender differences in the field of social policy. Students will explore the relationship work-life balance on the level of the labour market and public policies, and programmes of organisations, as well as in relation to households and individuals. The course will also focus on the position of women and men in the labour market (especially gender segmentation theory) and in the household (division of labour theory), in the context of new labour market trends. We will also discuss the gender critique of the traditional welfare state typologies and the potential of policies to shape gender relations in society. In addition to the macro-social perspective, we will also apply a micro-social/individual perspective, focusing primarily on individual preferences in the field of work-family reconciliation and their link to macro-social conditions (structural, cultural, institutional).
Tematické okruhy:
Koncept sladění práce a rodiny, gender a genderová kultura, genderové role
Pojem sladění práce a rodiny, v širších souvislostech, sociální konstrukce genderu, gender jako analytická kategorie, genderová dělba práce (teorie dělby práce, determinanty dělby práce), společenská a ekonomická hodnota placené a neplacené práce, postoje k rolím mužů a žen v české společnosti, postoje ke slaďování práce a rodiny, společenské normy spojené s rodičovstvím, genderové kulturní teorie sociální politiky a sociálního státu, promítání kulturních norem do institucionálního nastavení – kultura vs. instituce. Indikátory v oblasti rodinné politiky a statistiky.
Literatura:
Povinná:
Renzetti, Claire M., D. Curran. 2003: Ženy, muži a společnost. Praha: Nakladatelství
Karolinum, Pp. 8 – 30.
Stelzerová, H. 2021. Trh práce. In Jelínková, P. a J. Radovanovičová (eds.) Stínová zpráva o stavu genderové rovnosti v ČR 2016 – 2020. Praha: Česká ženská lobby o.s., 2021. Pp. 53-56. [online] https://czlobby.cz/cs/dokumenty/stinova-zprava-o-stavu-genderove-rovnosti-v-cr-2016-2020-cz-eng
Doporučená:
Bourdieu, P. 2000. Nadvláda mužů. Praha: Univerzita Karlova, Pp.11-40.
Beauvoir, S. 1966: Druhé pohlaví. Praha: Orbis, Pp.7-24.
Možný, I. 2006. Rodina a společnost. Praha: Sociologické nakladatelství. Pp. 175-196
Nerovnosti na trhu práce z pohledu gender
Horizontální a vertikální segregace, měření segregace, vysvětlení segregace, platové nerovnosti na trhu práce. Feminizované a maskulinizované profese, skleněný strop, skleněný útes, sametová ghetta. Postavení žen a mu žů na trhu práce ve vazbě na nová sociální rizika. Jak se změnil trh práce v souvislosti s opatřeními proti onemocnění COVID-19.
Literatura:
Povinná:
Křížková, A, Sloboda, Z.. 2009. Genderová segregace českého trhu práce. Kvantitativní a kvalitativní obraz. Sociologické studie / Sociological Studies 09:4. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. 115 Online: https://www.soc.cas.cz/publikace/priciny-dusledky-segregace-uvod-do-genderove-perspektivy-v-sociologii
Datové zdroje: ČSÚ, 2022:
Zaostřeno na ženy a muže 2021, [online] https://www.czso.cz/csu/czso/zaostreno-na-zeny-a-muze-s9uoog5djz;
Ženy a muži v datech 2020[online] https://www.czso.cz/csu/czso/zeny-a-muzi-v-datech-2020
Doporučená:
Kreimer, M. 2004. Labour Market Segregation and the Gender-Based Division of Labour. 2004. The European Journal of women´s studies. 2004, no. 11, pp. 223-246.
Formánková, L., H. Maříková, A. Křížková, R. Volejníčková. 2015. Gender a rovnováha moci. Podpora rovného přístupu žen a mužů do řídicích pozic v sociálním a konvenčním podniku v České republice. Zpráva z výzkumu. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Mateřská, rodičovská, otcovská a související finanční a daňová podpora rodin
Dovolené (mateřská, rodičovská a otcovská) a finanční dávky spojené s péčí o děti. Daňová podpora rodin s malými dětmi a její dopad na zaměstnanost žen. Typologie rodinné politiky z hlediska podoby dovolených, dávek a daní – kontext zemí EU a některých zemí střední a východní Evropy, rozdíly, podobnosti, dopady konstrukce daného nástroje. Vývoj těchto opatření v ČR. Dopady různých podob nastavení opatření rodinné politiky na zaměstnanosti žen a mužů.
Literatura:
Povinná:
Blum, S., L. Formánková, I. Dobrotič. 2014. “Family Policies in ‘Hybrid’ Welfare States after the Crisis: Pathways Between Policy Expansion and Retrenchment”. Journal Social Policy & Administration, 48 (4): 468-491.
Hašková, H. 2014, „Načasování a kombinování práce péče o malé děti“. In: H. Hašková (ed.) Vlastní cestou? Životní dráhy v pozdně moderní společnosti. Praha: SLON - Sociologické nakladatelství / Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. 398 s.183-204.
Doporučená:
Leitner, S. 2003. Varieties of Familialism. The Caring Function of the Family in Comparative Perspective. EuropeanSocieties5(4). Pp. 353-375.
Meyers, M., Gornick, J. 2005. Policies for Reconciling Parenthood and Employment: Drawing Lessons from Europe. Challenge 48 (5). Pp. 39–61.
Le Bihan, B., Da Roit, B., & Sopadzhiyan, A. (2019). The turn to optional familialism through the market: Long‐term care, cash‐for‐care, and caregiving policies in Europe. Social Policy & Administration, 53(4), 579–595. doi:10.1111/spol.12505
Úvod do politik sladění práce a rodiny a opatření péče o děti
Vymezení harmonizace/ sladění práce a rodiny, teorie, potřeby a aktéři (stát – zaměstnavatelé – jednotlivci a rodiny), legitimita, genderový úhel pohledu, nástroje – problematické aspekty a provázanost. Péče o děti – historický vývoj, cíle veřejné péče o děti v ČR, návaznost na harmonizaci práce a rodiny, systém – síť péče o děti (veřejná vs. soukromá), finanční, prostorová a časová dostupnost, příležitosti a limity fungování/rozvoje. Dopad opatření proti šíření onemocnění COVID-19 na dostupnost opatření sladění práce a rodiny.
Literatura:
Povinná:
Kuchařová, V., Barvíková, J., Höhne, S., Nešporová, O., Paloncyová, J., Vidovićová, L. 2020. Zpráva o rodině 2020. Praha: VÚPSV, v. v. i.: 25-43. Dostupné z: https://katalog.vupsv.cz/fulltext/vz_477.pdf
Provoz škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke covid-19 (manuál). 2020. Praha: MŠMT ČR, MZ ČR. Dostupné zde: https://www.msmt.cz/msmt-vydalo-aktualizovany-manual.
Doporučená:
OECD. 2021. Caregiving in crisis: Gender inequality in paid and unpaid work during COVID-19. Dostupné z: https://read.oecd-ilibrary.org/view/?ref=1122_1122019-pxf57r6v6k&title=Caregiving-in-crisis-Gender-inequality-in-paid-and-unpaid-work-during-COVID-19.
Power, K. 2020. „The COVID-19 pandemic has increased the care burden of women and families“. Sustainability: Science,
Cílem kurzu je seznámit studenty a studentky s konceptem sladění (kombinace) práce a rodinného života a jeho rozličnými definicemi. Dále je cílem vysvětlit jakou má návaznost na koncept genderové rovnosti. Během kurzu se studující naučí být senzitivní k různým form ám genderového pořádku ve společnosti a k důsledkům genderových rozdílů na poli sociální politiky.
Studující se budou se zabývat vztahem konceptu sladění práce rodiny k trhu práce a veřejným politikám státu a programům organizací, ale i ve vztahu k domácnostem a jedincům. Kurz se dále zaměří na postavení žen a mužů na trhu práce (především teorie genderové segmentace) a v domácnosti (teorie dělby práce), a to v kontextu nových trendů na trhu práce.
Prostor bude dán také genderové kritice tradiční typologie sociálního státu a bude diskutován potenciál politik formovat genderové rozložení vztahů ve společnosti. Vedle makro-sociálního pohledu uplatníme i pohled mikro-sociální/individuální, kdy se zaměříme především na individuální preference v oblasti slaďování práce a rodiny a jejich vazbu na makro-sociální podmínky (strukturální, kulturní, institucionální).