ASC51V052 - Deinstitucionalizace služeb péče o duševní zdraví
Garant: PhDr. Eva Dragomirecká, Ph.D.
Požadavky: aktivní účast (75 %)
Atestace: zápočet
Počet kreditů: 4
Anotace
V současnosti probíhá v ČR transformace psychiatrické péče, která znamená přesunutí péče o duševní zdraví do komunity, rozvoj sítě podpůrných služeb a významné posílení role sociální práce. S tímto procesem jsou spojena mnohá rizika. Tento volitelný kurz, tvořený čtyřmi semináři, je zaměřen jak na zahraniční zkušenosti s deinstitucionalizací, neboť státy západní Evropy a severní Ameriky vstoupily na tuto cestu již v 70. letech 20. století, tak na aktuálně probíhající reformu péče u nás, která počítá se širokým zapojením sociálních pracovníků v nově vznikajících multidisciplinárních týmech.
Studenti v tomto kurzu poznají principy deinstitucionalizace jako cesty z lůžkové péče do komunity, její rizika, výzvy a nové úkoly pro odborníky různých profesí. Budou mít příležitost se poučit ze zkušenosti evropských zemí, jaké modely a syst émy péče a služeb umožňují lidem s duševním onemocněním žít v běžném prostředí a realizovat svůj osobní potenciál.
Rozpis seminářů 6.11. pondělí 16:40 – 19:05, místnost 1031
Dr. Lorenzo Toresini: Terstský model reformy psychiatrické péče
Seminář zahájí promítání 35 minutového sestřihu filmu „Bylo jednou jedno město bláznů“ od režiséra Marca Turca o procesu transformace terstské léčebny v 70. letech 20. století. Následná přednáška a beseda se bude týkat role sociálního pracovníka v péči o duševní zdraví v procesu deinstitucionalizace, role profesionálů a rodiny při návratu pacientů z léčebny do komunity, úskalí začínajícího profesionála a možností použití terstského modelu.
Seminář bude probíhat v angličtině s podporou českých materiálů, případně s překladatelem. 20.11. pondělí 16:40 – 19:05, místnost 1031
Mgr. Pavel Říčan: Holandský FACT model jako inspirace pro multidisciplinární týmy v ČR.
Účastníci semináře se blíže seznámí s organizačním modelem komunitní péče pro vážně duševně nemocné - FACT (Flexible Assertive Community Treatment), vyvíjenému a zaváděnému především v Nizozemsku. Proč se stal FACT tak oblíbeným v zemi svého vzniku i jinde v Evropě? Jaké jsou jeho výhody a jaké potenciální slabiny? 27.11. pondělí 16:40 – 19:05, místnost 1031
Prof. Christopher Hudson: Psychiatric Deinstitucionalization: Challenges and Strategies for Implementation.
Seminář bude zaměřen na historii deinstitucionalizace, cíle a problémy psychiatrické reformy, komunitní alternativy lůžkové péče a nové příležitosti pro pracovníky pomáhajících profesí v oblasti péče o duševní zdraví.
Seminář bude probíhat v angličtině s podporou českých materiálů.
MUDr. Jan Pfeiffer, CSc: Deinstitucionalizace u nás a v nás datum konání bude upřesněno (pondělí 16:40 – 19:05, místnost 1031 )
Cíle deinstitucionalizace jako naplnění mezinárodních dokumentů o lidských právech. Úspěšná a neúspěšná aplikace principů deinstitucionalizace ve světě, příprava transformace psychiatrické péče u nás. Na co navazujeme, z čeho jsme se poučili.
Přednášející
Prof. Christopher G. Hudson (americký sociální pracovník) studoval sociální práci, sociální politiku a psychologii. Působí na Salem State University (USA) jako profesor sociální práce, byl prezidentem Národní asociace sociálních pracovníků státu Massachusetts. Vedl výzkumné projekty zaměřené na systém péče o duševní zdraví na univerzitách v Novém Zélandu, Izraeli, Číně a Velké Británii. V současné době studuje proces deinstitucionalizace v celosvětovém rámci včetně České republiky. Od září do prosince 2017 hostuje na Katedře sociální práce Filozofické fakulty UK.
MUDr. Jan Pfeiffer, CSc. (psychiatr) je jedním z pionýrů transformace psychiatrické péče u nás: v r. 1992 založil Fokus, sdružení pro péči o duševně nemocné nabízející komunitní služby, v r. 1995 založil Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Vedl kampaně za dodržování lidských práv v léčebnách – časopis Time jej v r. 2004 označil za hrdinu roku. Působil jako expert na reformu péče o duševní zdraví na Ukrajině, v Estonsku, Maďarsku a v Albánii, v současné době v Moldávii. Podílí se na realizaci reformy psychiatrické péči.
Mgr. Pavel Říčan (sociolog a sociální pracovník) pracoval jako vedoucí rehabilitace ve Fokusu Vysočina, nyní je ředitelem Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví, kde vede projekty zaměřené na destigmatizaci, koncept zotavení a zapojování osob s vlastní zkušeností s nemocí (peer konzultantů) a podporu transformace v Moldavsku. Podílí se na realizaci reformy psychiatrické péče.
Dr. Lorenzo Toresini (italský psychiatr) byl účastníkem transformace léčebny v Terstu v 70. letech 20. století, od konce 90. let řídil Centrum pro duševní zdraví v Meranu. Je prezidentem italsko-německé společnosti pro duševní zdraví a stálým účastníkem vývoje úspěšného systému péče o duševní zdraví v severní Itálii.