Charles Explorer logo
🇨🇿

Škola zotavení jako metoda péče o duševní zdraví

Předmět na Filozofická fakulta |
ASC51V63

Sylabus

Škola zotavení jako metoda péče o duševní zdraví

In English: Recovery college as a method of mental health care

Garant

PhDr. Eva Dragomirecká, Ph.D.

Požadavky aktivní účast na kurzech Školy zotavení (min. 24 hodin) doložená certifikáty písemná práce, reflexe účasti na kurzech podle zadaných otázek (rozsah 2 – 3 strany)

Anotace

Cílem předmětu je seznámení se s metodou Recovery college formou osobní zkušenosti.

Péče o duševní zdraví v přirozeném prostředí člověka (na rozdíl od institucionální péče) si neklade za cíl pouze vymizení symptomů, ale zotavení.  Koncept zotavení mění charakter péče v různých aspektech; péče je poskytována multidisciplinárními týmy, do kterých jsou zapojeni také lidé s osobní zkušeností, tzv. peer konzultanti. Inovativní metodou péče jsou tzv. Školy zotavení, vzdělávací programy určené lidem, kteří se zotavují z duševního onemocnění, jejich blízkým a pracovníkům služeb péče o lidi s duševním onemocněním. Program využívá v procesu zotavení vzdělávání. Studentská role je pro lidi s duševním onemocněním obecně příznivější než role pacientská/klientská. Student si sám vybírá směr svého osobního růstu, není pasivním příjemcem programu, který pro něj někdo připravil.

Program vytvořilo a realizuje Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví na základě konceptu, tzv. Recovery college, který dobře funguje např. ve Velké Británii, kde se recovery colleges dynamicky rozvíjí jako alternativa či doplnění Center denních aktivit a dalších rehabilitačních služeb pro lidi s duševním onemocněním. Odborným garantem Školy zotavení v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví je Mgr. Pavel Říčan.

Kontaktní osobou ve Škole zotavení: Petra Kubinová, kubinova@cmhcd.cz; 774 393 704.

Organizace předmětu

Zájemci o studium předmětu si vyberou z nabídky Školy zotavení kurzy podle svých preferencí. Nabídka kurzů Školy zotavení je přílohou tohoto sylabu. Součet výukových hodin všech vybraných kurzů musí být minimálně 24. Maximální počet součtu výukových hodin není stanovený.

Po zapsání předmětu kontaktují studenti pracovníka Školy zotavení (Petru Kubinovou) a přihlásí se k účasti na vybraných kurzech. Vždy před konáním kurzu bude studentovi zaslána pozvánka na kurz. Na kurzy není zapotřebí se předem připravovat, vše potřebné se děje během výuky kurzu.  Pracovník Školy zotavení vede evidenci docházky, která je dokládána podpisem v prezenční listině. V závěru každého kurzu obdrží studenti certifikát o absolvování. Podmínkou získání certifikátu je aktivitní zapojení do výuky. Ve Škole zotavení není praxí ověřovat získané znalosti a dovednosti v kurzech např. prostřednictvím testu, zkoušení nebo zpracováním domácí práce. Podmínky absolvování kurzů jsou pro studenty FSS stejné, jako pro ostatní studenty Školy zotavení.

Výuka probíhá v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví (Řehořova 10, Praha 3) v termínech uvedených u jednotlivých kurzů v nabídce, vždy od 10 do 16h.  

Rozpis kurzů

(student absolvuje podle svého zájmu alespoň 4 kurzy) 18. 2.  Zotavení: 6 h (10–16 h) 25.2.  Stigma a self-stigma: 6h (10–16 h) 9.–10. 3. Mezilidské vztahy jako součást zotavení: 12 h (10–16 h) 26. 3. Finance jako součást zotavení: 6 h (10–16 h) 7. 4.  Jak komunikovat s lékařem nejen o medikaci: 6 h (10–16 h) 23. 4.  Slyšení hlasů: 6 h (10–16 h) 11.–12. 5.  Příběh mého zotavení: 12 h (10–16 h)

Po domluvě s garantkou se lze hlásit i na další kurzy uvedené v příloze, které se konají po skončení semestru.

Obsah jednotlivých kurzů viz příloha. Kurzy se konají v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví (Řehořova 10, Praha 3).