Název kurzu: Odborná praxe IA, IB - ASCK100102
Doporučený ročník studia: První
Kreditové hodnocení: 2
Stručná charakteristika předmětu:
Cílem odborné praxe v 1. ročníku studia je: uvést studenta do praktické stránky sociální práce a rozšířit jeho povědomí o oblastech výkonu profese a cílových skupinách sociální práce, připravit studenta na výkon a výběr odborné praxe ve druhém a třetím ročníku studia tak, aby přispívala k naplnění vzdělávacích cílů studia.
Výstupní znalosti a způsob jejich prověření:
Student se orientuje v oblastech výkonu profese sociální práce ve vztahu k vybraným cílovým skupinám a je schopen identifikovat používané metody a techniky sociální práce, což doloží strukturovanými zprávami z exkurzí, aktivní účastí ve skupinových kolokviích a individuálním pohovorem nad portfoliem odborné praxe.
Výstupní dovednosti a způsob jejich prověření:
Student je na konci ročníku schopen stanovit splnitelné, měřitelné a realizovatelné cíle odborné praxe ve druhém a třetím ročníku (včetně indikátorů a důkazů) a reflektovat vlastní kompetence a naplňování vzdělávacích cílů studia, což doloží strukturovanými zprávami z exkurzí, aktivní účastí ve skupinových kolokviích a individuálním pohovorem nad portfoliem odborné praxe.
Podmínky udělení atestace:
Základní podmínkou udělení atestace je povinná účast na exkurzích a skupinových kolokviích. Z vážných důvodů lze omluvit max. 1 absenci za semestr. Vyšší absenci lze po domluvě nahradit individuální návštěvou vybraného zařízení.
Z exkurzí student zpracuje zprávy, které odevzdá v odpovídající kvalitě max. do jednoho týdne od uskutečnění dané exkurze. Zprávy z exkurzí jsou součástí portfolia odborné praxe, které si student buduje v průběhu celého studia.
V závěru semestru student absolvuje ústní pohovor nad portfoliem odborné praxe.
Témata jednotlivých přednášek a cvičení:
Předmět probíhá formou exkurzí do vybraných typů zařízení a jejich následnou reflexí formou kolokvia a individuálních konzultací s vyučujícím.
Student se seznámí s vybranými druhy zařízení a cílovými skupinami sociální práce. Student se dozví o problematice daných cílových skupin a má příležitost se postupně identifikovat se sociální prací jako profesí a jejími metodami. Student se seznámí se strukturou a cíli organizace a učí se respektovat její hodnoty a pravidla.
Student se v rámci výuky seznámí s organizačním zajištěním, pravidly a schématem odborných praxí ve druhém a třetím ročníku.
Student se naučí rozpoznat a rozvíjet kompetence potřebné pro výkon kvalitní sociální práce a definovat, reflektovat, naplňovat a vyhodnocovat SMART cíle v rámci profesního a osobního rozvoje.
Odborná praxe spolu s kolokviem k odborné praxi a individuálním provázením tvoří základ pro následné souvislé supervidované praxe studentů ve 2. a 3. ročníku studia.
Průběh kurzu v případě distanční výuky:
V případě distanční výuky probíhá kurz formou online předná šek a diskuzí a besed se sociálními pracovnicemi a pracovníky z praxe. Studenti rovněž průběžně zpracovávají písemná zadání a budují si portfolio odborné praxe. Podmínky udělení atestace jsou následující: povinná účast na online setkáních a besedách (z vážných důvodů lze omluvit max. 1 absenci za semestr; vyšší absenci si lze po domluvě s vyučujícím nahradit); zpracování písemných reflexí, které studenti odevzdávají v odpovídající kvalitě max. do jednoho týdne od zadání na e-mailovou adresu vyučujícího; online pohovor nad portfoliem odborné praxe v závěru semestru.
Doporučená literatura a zdroje:
Havrdová, Z. (1999): Kompetence v praxi sociální práce
Maroon, I., Matoušek, O., Pazlarová, H. (2007): Vzdělávání studentů sociální práce v terénu
Pilařová, I. (2008): Jak efektivně hodnotit zaměstnance a zvyšovat jejich výkonnost
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách
Zákon č. 359/1999 Sb. o sociálně právní ochraně dětí