Cíl kurzu:
Představit některé oblasti práce s lidmi s různým typem zdravotního nebo sociálního znevýhodnění a zprostředkovat pohled na jejich potřeby a životní situaci. Studenti mají možnost poznat významné osobnosti z praxe, diskutovat s nimi a změnit perspektivu svého pohledu na danou problematiku.
Rozpis přednášek (vždy čtvrtek 12,30-14,05) : 11.3. Psychosociální aspekty péče o seniory s demencí. PhDr. Eva Jarolímová, Gerontocentrum. 18.3. Od šlapky k sexuální pracovnici. PhDr. Hana Malinová, CSc., ředitelka o.s.Rozkoš bez rizika. 25.3. Rozkoš doma i v zahraničí. PhDr. Hana Malinová, CSc., ředitelka o.s. Rozkoš bez rizika. 1.4. Specifické problémy lidí bez domova.Mgr. I. Hradecký, ředitel o.s. Naděje. 8.4. Terénní sociální práce s romskými rodinami ohroženými sociálním vyloučením. Mgr. Kateřina Hůlová, ředitelka pražské pobočky o.s. Člověk v tísni. 15.4. Problematika lidí s dlouhodobým onemocněním z pohledu psychoanalytika. PhDr. Vendula Probstová, CSc., prezidentka České psychoanalytické společnosti 22.4. Inkluze osob s mentálním postižením. Pavla Baxová, Rytmus 29.4. Problémové okruhy života osob se zrakovým postižením a možnosti jejich řešení. PhDr. Josef Cerha, ředitel o.p.s. Tyflocentrum 6.5. prezentace prací 13.5. prezentace prací
Podmínky udělení atestace:
(1) Vypracování seminární práce a její prezentace na semináři (6.5. nebo 13.5.2010). Student/ka pro vybranou cílovou skupinu sestaví přehled stávajících služeb a programů a na základě analýzy (např. porovnání se situací v jiných regionech, s jinou skupinou osob se znevýhodněním apod.) navrhne intervenci (program, službu, administrativní opatření, zákonnou úpravu) v této oblasti potřebnou. Vymezení cílové skupiny po dohodě s garantem.
(2) Účast na semináři (maximálně dvě absence).