Charles Explorer logo
🇨🇿

Povinně volitelný seminář z areálového jazyka v synchronní perspektivě

Předmět na Filozofická fakulta |
ASE100034

Sylabus

Cílem semináře je, s ohledem na zvolený areálový jazyk (polština, maďarština, slovenština), kontinuálně rozvíjet specifické jazykovědné problematiky dílčích národních filologií. Seminář má studentům poskytnout prostor k rozvíjení jejich odborných teoretických poznatků a dovedností ve zvoleném areálovém jazyce. Předmět integrálně rozvíjí základní jazykové předměty povinného základu (Synchronní struktura areálového jazyka I., II., Jazykový seminář z areálového jazyka I., II.) a je teoreticko-metodologickou podporou metodiky výuky zvoleného areálového jazyka v jeho synchronní i diachronní rovině.

* Příklady realizací:

* Stylistika polského jazyka

Vyučující: Mgr. Renata Rusin Dybalska, Ph.D.

Cílem semináře je uvést studenta do problematiky současného spisovného polského jazyka. Seminář je věnován otázkám stylistiky polského jazyka, kam kromě informací o jednotlivých jazykových stylech rozlišovaných v polštině patří i základní problémy kultury jazyka. Výuka je zaměřena na praktická cvičení, jazykové analýzy všech typů a na diskuse věnované teoretickým problémům. Student se učí analyzovat výstavbu textů různých funkčních stylů a žánrů a všímat si, jakými prostředky autor textu dosahuje svého komunikačního cíle a jak využívá systémových možností polštiny. 1. Polský jazyk ve 20. století (jednotlivé etapy vývoje jazyka, vliv politických, společenských a kulturních podmínek, hlavní rysy polského jazyka ve 20. století). Diferenciace národního jazyka. 2. Stylistika (vývoj stylistických koncepcí, definice stylu, styl a varianta jazyka, styl a jazyk). 3. Kultura jazyka (norma a jazyková chyba, kritéria jazykové správnosti). 4. Hovorový styl (obraz světa v hovorové mluvě, charakteristiky hovorového stylu). 5. Hovorový styl (diferenciace hovorového stylu - rejstříky, třídicí mechanismy - soubor, scénář, typizace). 6. Odborný styl (charakteristické rysy odborného stylu, stylové varianty). 7. Odborný styl (vývoj mechanismů odborné komunikace - kulturní podmíněnosti). 8. Administrativní styl (charakteristické rysy administrativního stylu). 9. Administrativní styl (stylové varianty, kultura úředního jazyka). 10. Publicistický styl (heterogennost publicistického stylu, vztah komunikace a médií). 11. Publicistický styl (charakteristické formy výpovědi - informační a publicistické žánry). 12. Umělecký styl (koncepce uměleckého stylu, stylistická hodnota jednotlivých prvků jazyka - stylistické prostředky a jejich typy). 13. Umělecký styl (stylistická hodnota jednotlivých prvků jazyka - stylistické prostředky a jejich typy, stylizace a její druhy).

* Stylistika maďarského jazyka

Vyučující: PhDr. Angelika Schreierová

Cílem semináře je uvést studenta do problematiky současného spisovného maďarského jazyka. Seminář je věnován otázkám stylistiky maďarského jazyka, kam kromě informací o jednotlivých jazykových stylech patří i základní problémy kultury jazyka. Výuka je zaměřena na praktická cvičení, jazykové analýzy všech typů a na diskuse věnované teoretickým problémům. Student se učí analyzovat výstavbu textů různých stylů a žánrů a všímat si, jakými prostředky autor textu dosahuje svého komunikačního cíle a jak využívá jazykových možností maďarštiny. 1. Maďarský jazyk ve 20. století (jednotlivé etapy vývoje jazyka, vliv politických, společenských a kulturních podmínek). 2. Stylistika (vývoj stylistických koncepcí, definice stylu, styl a varianta jazyka, styl a jazyk). 3. Kultura jazyka, kritéria jazykové správnosti. 4. Hovorový styl. Charakteristiky hovorového stylu. 5. Hovorový styl (diferenciace hovorového stylu - rejstříky, třídicí mechanismy - soubor, scénář, typizace). 6. Odborný styl (charakteristické rysy odborného stylu, stylové varianty). 7. Odborný styl, mechanismy odborné komunikace. 8. Administrativní styl (charakteristické rysy administrativního stylu). 9. Administrativní styl (stylové varianty, kultura úředního jazyka). 10. Publicistický styl (heterogennost publicistického stylu, vztah komunikace a médií). 11. Publicistický styl (charakteristické formy výpovědi - informační a publicistické žánry). 12. Umělecký styl (koncepce uměleckého stylu, stylistické prostředky a jejich typy. 13. Umělecký styl (stylistická hodnota jednotlivých prvků jazyka - stylistické prostředky a jejich typy, stylizace a její druhy).

* Stylistika slovenského jazyka

Vyučující: PhDr. Mira Nábělková, CSc.

Seminář se zaměřuje na otázky současné stylistiky slovenštiny - jejího vztahu k jednotlivým jazykovým rovinám a v teoretické rovině i k dalším lingvistickým disciplínám, stylistické využívání jazykových a nejazykových prostředků, stratifikaci současné slovenštiny a možnosti výběru komunikačního kódu, vztah řečové a psané formy, komunikační strategie, stylotvorné činitele, klasifikaci funkčních stylů a kompozici textu, jako i lexikografické zpracování stylisticky diferencované lexiky (problematika stylistických kvalifikátorů v současné lexikografické praxi). Součástí výuky bude porovnávací pohled na českou a slovenskou stylistiku s ohledem na odlišnou stratifikaci národních jazyků a problematika stylistických charakteristik bohemizmů jako odrazu jazykového kontaktu slovenštiny a češtiny. 1. Předmět stylistiky a její vztah k jiným lingvistickým disciplínám. 2. Současný stav a vývojové tendence. 3. Stylistika jazykových a nejazykových prostředků, vektory komunikace. 4. Stylotvorné činitele. 5. Stratifikace národního jazyka, jazyková situace, výběr komunikačního kódu. 6. Řečová forma vs. psaná forma. 7. Funkční styly. 8. Stylistická příznakovost jazykových prostředků. 9. Stylistický aspekt lexikografického zpracování lexiky. 10. Řečové akty, komunikační strategie. 11. Mikrokompozice. 12. Makrokompozice. 13. Stylistická analýza vybraných textů.

Anotace

Cílem semináře je, s ohledem na zvolený areálový jazyk (polština, maďarština, slovenština), kontinuálně rozvíjet specifické jazykovědné problematiky dílčích národních filologií. Seminář má studentům poskytnout prostor k rozvíjení jejich odborných teoretických poznatků a dovedností ve zvoleném areálovém jazyce.

Předmět integrálně rozvíjí základní jazykové předměty povinného základu (Synchronní struktura areálového jazyka I., II., Jazykový seminář z areálového jazyka I., II.) a je teoreticko-metodologickou podporou metodiky výuky zvoleného areálového jazyka v jeho synchronní i diachronní rovině.

Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.