Přednáška studenty seznamuje s klíčovými pojmy z literární teorie a možnými přístupy k nim, včetně jejich problémového nahlížení. Primární pozornost je věnována kompozici literárního díla, časoprostorovým souvislostem textu, narativním postupům, poetice postavy, základním problémům versologie a vývoji verše. Součástí přednášky je výklad teoretických statí, které by měly vést k vlastnímu hledání interpretačních možností literárního textu. Jako jeden ze základních cílů výuky se objevuje i potřeba zkvalitnit samotný proces percepce literárního díla a studenty tak směřovat k problémovému uvažování o literatuře.
1. Úvod do problematiky a struktury literární vědy - její členění a odlišná pojetí, základní roviny literárního díla.
2. Literární dílo jako znak.
3. Problémy genologie: vznik, vývoj a proměny lit. druhů a žánrů.
4. Vztah fabule a syžetu, kompozice literárního díla.
5. Narativní postupy prózy: typologie vypravěčů a románové postavy, vyprávěcí situace.
6. Čas a prostor v literárním díle.
7. Poetika postavy.
8. Problém intertextuality: typy a prostředky.
9. Lyrika, lyrické žánry.
10. Básnické tropy a stylistické figury.
11. Teorie verše: metrika, strofika, prozódie a nauka o rýmu.
12. Prozodické systémy.
13. Strofa a rým, volný verš.
Přednáška studenty seznamuje s klíčovými pojmy z literární teorie a možnými př ístupy k nim, včetně jejich problémového nahlížení. Primární pozornost je věnována kompozici literárního díla, časoprostorovým souvislostem textu, narativním postupům, poetice postavy, základním problémům versologie a vývoji verše.
Součástí přednášky je výklad teoretických statí, které by měly vést k vlastnímu hledání interpretačních možností literárního textu. Jako jeden ze základních cílů výuky se objevuje i potřeba zkvalitnit samotný proces percepce literárního díla a studenty tak směřovat k problémovému uvažování o literatuře.