1. Úvod: polská literatura 20. století – periodizace, vymezení základních pojmů a koncepcí literárního vývoje. Historicko-politická situace po 1. světové válce. 2.
Meziválečné dvacetiletí: situace v poezii – Skamandrité vs. avantgardní směry (futurismus, Krakovská avantgarda) 3. Další podoby meziválečné polské poezie (expresionismus, B.
Leśmian, lidové inspirace, J. Czechowicz, Żagary). 4.
Meziválečné dvacetiletí: situace v próze – reakce na válku, politická a společenská tematika, historická próza, psychologická próza. 5. Experimentální a avantgardní próza, fantastika, groteska.
Witkacy, B. Schulz, W.
Gombrowicz. Meziválečné drama (Witkacy, J.
Szaniawski, avantgardní drama). 6. Literatura za 2. světové války a situace po válce.
Odpovědi polské literatury a na poválečnou situaci (literatura s válečnou tematikou). 7. Poválečný vývoj: institucionalizace a centralizace literatury.
Socialistický realismus a polské „tání “. Zrod a vývoj exilové polské literatury (Kultura, Wiadomości). 8. „Naše malá stabilizace“ – nové formy prózy, venkovská tematika, židovská témata, tzv. existenciální próza. 9.
Nová poezie (generace roku 1956; lingvistická poezie, turpismus) vs. starší generace básníků. Drama (S.
Mrożek, T. Różewicz).10.
Polská literatura po roce 1968: „druhý oběh“ a situace exilové literatury. Nová vlna vs. starší generace básníků.
Cz. Miłosz, Z.
Herbert, W. Szymborska. 11.
Próza 70. let: historický román, venkovská a židovská tematika, tzv. malý realismus, hledání nových cest. Esejistika, reportáž, literatura faktu, deníky. 12. 80. léta: Solidarita, výjimečný stav, alternativní subkultury – polská literatura na rozcestí.
Cílem přednášky je seznámit posluchače s vývojem a proměnami polské literatury ve 20. století. Přednáška poskytne základní přehled o fázích vývoje polské literatury a historických obdobích (meziválečná literatura, poválečný vývoj až po 80. leta 20. století) a v nich převažujících uměleckých tendencích či směrech, přiblíží klíčové osobnosti polské literatury 20. století a jejich texty, a to v širším kulturně-historickém kontextu.
V případě nutnosti zavést opět distanční formu výuky bude prezenční výuka nahrazena on-line přednáškami (ve stejném čase dle rozvrhu, za využití komunikační platformy Zoom). Případná omezení typu nemoc apod. budou řešena individuálně.