Charles Explorer logo
🇬🇧

Literatures of Central Europe III

Class at Faculty of Arts |
ASE200036

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Návrat k pluralitě literárních směrů a úvahy o kontinuitě či diskontinuitě literárního vývoje po r. 1989 v slovenské literatuře. 2.

Oscilování mezi příběhem a jeho destrukcí. 3. Protiklad tzv. poetiky coolness a poetiky sympathy v slovenské literatuře 90. let 20. století. 4.

Vývoj slovenské literární kritiky od 90. let 20. století po současnost. 5. Postavení generace BruLionu. 6.

Literatura ?malých vlastí". 7. Psychoanalytické inspirace ?osobních mýtů". 8.

Feministické zahrocení prózy (Gretkowska) a estetika těla. 9. Realismus a postmodernismus v současné maďarské próze. 10.

Péter Esterházy, přední představitel maďarského postmodernismu. 11. Péter Nádas a jeho cesta k románu Kniha pamětí. 12.

Sedmihradské kořeny magického realismu Ádáma Bodora. 13. Literární čtení s vybraným maďarským, polským a slovenským literátem.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem přednášky je posluchače seznámit s aktuálním literárním vývojem na poli současné polské, maďarské a slovenské literatury od roku 1989 do současnosti. V průběhu přednášek posluchači získají základní představu o jednotlivých osobnostech současné slovenské, polské a maďarské poezie a prózy, ale také o směřování literárně-kritického myšlení o literatuře po r. 1989.

Student si osvojí základní vývojové tendence v rámci dějin literatury zvoleného areálového jazyka a zároveň získá základní poznatky o literárním životě bezprostředně sousedících literatur. Tematické okruhy vymezují nejaktuálnější dění ve slovenské, polské a maďarské literatuře, a to způsobem identifikace základních poetologických i vývojových problémů (např. otázka kontinuity nebo diskontinuity literárního vývoje).