1. Maďarské jazykové varianty, jejich systém a vztahy, spojení mezi maďarštinou (jejími variantami) a maďarskou společností.
2. Maďarský jazykový standard (jeho psaná a mluvená varianta), historie jeho vzniku (obzvláště proces a výsledky maďarské jazykové obrody) a jeho dnešní charakteristické rysy.
3. Přehled maďarských dialektů, dialektické regiony, lokální nářečí, o důležitějších rozdílech mezi nimi
4. Sociální vrstvy současné maďarštiny: jazyk skupin a vrstev.
5. Diglossie v maďarštině.
6. Rysy maďarského slangu.
7. Typy uživatelů jazyka, regionální diference.
8. Vliv cizích jazyků v maďarštině
9. Bilingvismu a jazyková výměna.
10. Psycholingvistika v maďarské jazykovědě.
11. Neurolingvistika v maďarštině.
12. Dětský jazyk a jazyková kultura.
13. Jazyková technologie.
Cílem přednášky je objasnit pojem jazykové normy na teoretické úrovni i pomocí praktických příkladů analyzovat faktory ovlivňující používání jazyka. V souladu se svým cílem seznamuje s různými pojetími normy. Podle dnešní obecné maďarské praxe ji vykládá jako součást obecných kolektivních norem, znamená tedy soubor gramatických pravidel, dále pak sem patří sociokulturní normy používání jazyka. Osvětluje rozmanitost dnešních maďarských jazykových variant, jejich systém a vztahy, spojení mezi maďarštinou (jejími variantami) a maďarskou společností
(jejími různými seskupeními). Zvláštní pozornost věnuje maďarskému standardu (jeho psané a mluvené variantě), probírá historii jeho vzniku (obzvláště proces a výsledky ma ďarské jazykové obrody) a jeho dnešní charakteristické rysy.