1) Základní pojmy: variování jazyka, variety/útvary jazyka, spisovný/standardní jazyk (varieta), stratifikace národního jazyka (odborná a lidová), sociální síly udržující standard, pluricentričnost jazyka
2) Standardizační procesy v raně moderní době otázka jazyk vs. dialekt – Ausbau (vypracování) jazyka jazykové plánování (typ policy planning)
3) Standardizační procesy v moderní době jazykové plánování (typ cultivation planning) purismus pražská teorie spisovného jazyka a jazykové kultury nacionalizace osobních jmen
4) Standardizační procesy v postmoderní době démotizace (demokratizace) a destandardizace jazyka jazykové poradenství standardizace pro mezinárodní komunikaci (terminologie, osobní jména, geografické názvy, transkripce a transliterace z nelatinkových písem)
5) Typologie spisovných jazyků ve střední Evropě
6) Formování spisovné češtiny, slovenštiny, polštiny, lužické srbštiny a maďarštiny
7) Standardizace romštiny a rusínštiny
Cílem předmětu je nau čit se chápat fenomén spisovného jazyka v sociálně historickém vývoji a porozumět dílčím principům a procesům standardizace jazyků v raně moderní, moderní a pozdně moderní době. Předmět tuto problematiku představuje jednak v obecných rysech, jednak se zvláštním zřetelem k situaci ve střední Evropě.
Na obecné rovině se věnuje vztahu mezi jazykem a dialektem, modelům stratifikace (variet) jazyka, modelům formování standardu a roli modernizace a internacionalizace ve formování standardního jazyka. Pokud jde o středoevropský region, zabývá se zejména formováním spisovné (standardní) češtiny, slovenštiny, polštiny, maďarštiny a romštiny; jistá pozornost je věnována i němčině, rusínštině a lužické srbštině.