1. Vzájemné česko-slovenské vztahy do konce 18. století.2.
Bernolákovská kodifikace slovenštiny a vliv na česko-slovenské vztahy, vztah českých a slovenských evangelíků na počátku 19. století3. Jan Kollár a Pavel Josef Šafařík v kontextu česko-slovenských vztahů.4. Štúrovci – nejenom česko-slovenská jazyková rozluka, hledání cesty zpět k pozitivním vzájemným vztahům.
Role F. C.
Kampelíka, D- Lambla a jiných.5. Roky 1848/1849.6.
Božena Němcová, rozporuplnost tzv. Bachova absolutismu pro česko-slovenské vztahy7. „Proč jste se odtrhli…“ Politický nezájem o Slovensko v období rakousko-uherského vyrovnán í vs. pozitivní vztahy v oblasti umění.8.
T. G.
Masaryk a jeho role v česko-slovenských vztazích, studentské spolky Dětvan, Národ, Tatran.9. Českoslovanská jednota, Luhačovice.10. Ekonomický nacionalismus.
Lék na česko-slovenské vztahy?11. Praktická cesta Pavla Blaha pro řešení česko-slovenských vztahů.12.
Vybrané osobnosti, události formující česko-slovenské vztahy (Černová a Andrej Hlinka, Alois Kolísek, Anton Štefánek, Milan Getting, Rudolf Pilát, proces v Marmarošské Sihoti apod.)13. Cesta ke společnému státu, první světová válka ve vzájemných vztazích
Česko-slovenské vztahy prošly v 19. století bouřlivým vývojem. Od vnímání Čechů a Slováků jako jednoho kmene, až po uvědomění si vlastní národní identity u obou národů.
Přesto ale vždy u obou etnik zůstal pocit blízké spřízněnosti, který se odrážel v teoriích a praktických krocích česko-slovenské vzájemnosti, či jednoty. Všechny tyto aspekty, včetně ekonomických, představí kurs věnovaný česko-slovensko kulturně-politickým vztahům.