Charles Explorer logo
🇬🇧

Polish Literature after 1989 (Selected Problems)

Class at Faculty of Arts |
ASEV00021

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

. Polská literatura na přelomu 80. a 90. let, hlavní vývojové tendence po r. 1989. Kam směřuje polská literatura? Aneb literatura v diskusi

? ?Literární život? současného Polska (časopisy, vydavatelství, významné instituce, literární ceny), současná literární kritika

? Dědictví PRL-u: boření starých mýtů (Tadeusz Konwicki: Czytadło; Jerzy Pilch: Spis cudzołożnic; Janusz Rudnicki) a budování nových (Olga Tokarczuk)

? Návrat k epické románové tradici (Wiesław Myśliwski: Widnokrąg)

? Renesance fabule: vzorce populární prózy, hra se žánry v nové polské próze (Tadeusz Konwicki: Bohyň, Antoni Libera: Madame, Olga Tokarczuk: E. E.)

? Distance od fabule ? neepický model prózy: dílo Magdaleny Tulli

? ?Literatura małych ojczyzn?: Andrzej Zawada: Bresław; Piotr Szewc: Zagłada vs. Gdańsk Stefana Chwina

? Andrzej Stasiuk: od mýtu k patologii, od haličské vykloubenosti času k autobiografii

? Postmoderní silva rerum (Czesław Miłosz: Miłoszova Abeceda, Pejsek u cesty; Manuela Gretkowska: Kabaret metafizyczny; Andrzej Stasiuk: Dukla)

? Postmodernismus po polsku: hra s fikcí a metafikcí (Darek Foks: Svatební pizza; Tomek Tryzna: Panna Nikt; Jerzy Sosnowski; Marek Bieńczyk)

? ?Mediální realismus?: vratký status skutečnosti. O próze Sławomira Shutyho, Daniela Odiji či Wojciecha Kuczoka

? Jazykový experiment: Dorota Masłowska (Červená a bílá, Paw królowej)

? Léčba šokem: Chlípnice Michała Witkowského

? Moderní polské drama: Michał Walczak, Pobavme se o životě a smrti ? Nová polská dramatika (Ingmar Villqist ad.)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem semináře je na příkladu konkrétních textů představit polské literární dění po roce 1989, zásadní vývojové tendence i nejzajímavější fenomény současné polské literatury, především prózy. Částečná pozornost bude věnována ale např. i modernímu polskému dramatu. Výběr témat i analyzovaných textů zčásti reflektuje u nás dostupnou překladovou literaturu (semináře se tedy nemusejí obávat ani studenti prvního ročníku), ale měl by představit i literaturu v českém prostředí méně známou.

Níže uvedený základní okruh témat je vstupním návrhem, konečný výběr textů projde redukcí a bude záviset i na zájmu studentů.