Charles Explorer logo
🇬🇧

Chapters from World Literature of the 20th Century

Class at Faculty of Arts |
ASEV00055

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Jedním ze základních cílů semináře je analyzovat stěžejní vývojové impulsy ve světové literatuře 20. století. Seminář se opírá o detailní četbu vybraných děl ze světové prózy, na jejímž pozadí usiluje o postižení proměny poetiky prozaických děl ve světové literatuře 20. století.

Výběr konkrétních textů byl vytvořen buď na základě sledování tvůrčích doteků české a slovenské literatury s díly světové literatury nebo odráží důležité podněty pro další uvažování o literatuře, o proměnách poetiky či smyslu interpretace. Předpokládá se, že prohloubením znalostí o fenoménu světová literatura student získá nejen širší povědomí o specifikách jednotlivých národních literatur, ale zároveň se seznámí s nejdůležitějšími osobnostmi literárního světa. 1.

Experimentální próza na přelomu století: nesyžetovost a aktualizace mýtu v tvorbě Jamese Joyce. 2. Počátky lyrického románu: technika proudu vědomí a relativizace času v tvorbě Virginie Woolfové. 3.

Vývojové podoby románu: román-řeka (Marcel Proust). 4. Vypravěčská perspektiva a dokumentarizmus v díle Isaaka Babela. 5.

Hledání smyslu existence v tvorbě Franze Kafky. 6. Vývojové podoby románu: román-esej (Robert Musil). 7.

Literární podoby postavy tzv. ztracené generace (Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald). 8. Zdroje a podoby francouzského existencialismu: Jean Paul Sartre a Albert Camus. 9.

Literární revolty 50. let - američtí beatníci. 10. Rozhněvaní mladí muži v Anglii. 11.

Rozpad narativních postupů a konec příběhu v tzv. francouzském novém románu: Nathalie Sarrautová, Alain Robbe-Grillet, Michel Butor. 12. Smysl tradice a historie u Siegfrieda Lenze - Hodina němčiny (1968). 13.

Umberto Eco a jeho teorie "otevřeného díla".

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Jedním ze základních cílů semináře je analyzovat stěžejní vývojové impulsy ve světové literatuře 20. století. Seminář se opírá o detailní četbu vybraných děl ze světové prózy, na jejímž pozadí usiluje o postižení proměny poetiky prozaických děl ve světové literatuře 20. století. Výběr konkrétních textů byl vytvořen buď na základě sledování tvůrčích doteků české a slovenské literatury s díly světové literatury nebo odráží důležité podněty pro další uvažování o literatuře, o proměnách poetiky či smyslu interpretace. Předpokládá se, že prohloubením znalostí o fenoménu světová literatura student získá nejen

širší povědomí o specifikách jednotlivých národních literatur, ale zároveň se seznámí s nejdůležitějšími osobnostmi literárního světa.