Charles Explorer logo
🇬🇧

Slovak Literature of the 19th Century - Seminars

Class at Faculty of Arts |
ASEV00063

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Cílem předmětu je seznámit posluchače s dějinami slovenské literatury klasicismu, romantismu, realismu a symbolismu s důrazem na interpretaci textu a širší společenské a meziliterární souvislosti. Pozornost bude zacílena na filozofická východiska a ideové tendence jednotlivých vývojových období: fáze národního obrození, specifika slovenského klasicismu, geneze slovenského literárního romantismu a jeho žánrová struktura a typologie, geneze a jednotlivé fáze realismu a symbolismu.

Literárněhistorický pohled bude doprovázet poetologická charakteristika literárního díla pokrývající chronologii slovenské literatury 19. století: prozodické otázky, vývoj žánru, balada v klasicismu, romantismu a realismu, žánrová a tematická struktura prózy, parnasistické tendence v poezii, česko-slovenské a slovensko-maďarské literární vztahy v širším středoevropském kontextu, počátky slovenské literární kritiky. 1. Podoby první fáze slovenského národního obrození (1780-1815) - poezie (Augustín Doležal, Juraj Fándly, Juraj Palkovič, Bohuslav Tablic) 2.

Próza osvícenského klasicizmu (Jozef Ignác Bajza a Juraj Fándly) 3. Poezie slovenského klasicizmu, časomíra jako výchozí prozodický systém klasicizmu (Ján Hollý) 4.

Typologie preromantizmu a biedermeier (Karol Kuzmány a Anton Ottmayer) 5. Preromantizmus v díle Jána Kollára a Karla Kuzmányho 6.

Ján Chalupka - Bendeguz 7. Slovenská romantická poezie (Samo Chalupka: Spevy) 8.

Slovenská romantická poezie (Andrej Sládkovič: Detvan a Marína) 9. Slovenská romantická poezie (Ján Botto: Smrť Jánošíkova) 10.

Slovenská romantická lyrika a reflexivní poezie (Janko Kráľ) 11. Slovenská romantická próza (Jozef Miloslav Hurban) 12.

Slovenská romantická próza (Ján Kalinčiak)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurz je dvousemestrální, zakončený zápočtem. Předpokladem zápočtu je aktivní účast v kurzu, přečtení vybraných textů.