1. Úvod - fenomén polské literární reportáže, uvedení do problematiky, vymezení žánru reportáže
2. Typologie reportáže, pozice reportéra
3. Dějiny "polské školy reportáže" (četba: A. Janta-Połczyński: Wracam z Polski)
4. Cestovatelská reportáž a etika reportéra-turisty (četba: W. Tochman: Eli, Eli)
5. "Warsztat reportera" aneb Co si reportér může a nemůže dovolit? (četba: R. Kapuściński)
6. Historická reportáž.
2. světová válka očima reportérů (četba: H. Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem/Stihnout to před Pánem Bohem; L. Ostałowska: Farby wodne/Akvarely pro Mengeleho)
7. "Reportaż wcieleniowy" aneb Reportér v převlečení (četba: W. Bojanowski: Byłem uczniem ojca dyrektora/Byl jsem žákem otce ředitele)
8. "Reportaż interwencyjny". Společenský problém a "angažovanost" reportéra (četba: M. Szczygieł: Śliczny, posłuszny)
9. Pohraničí v polské reportáži (četba: W. Nowak: Obwód głowy)
10. Válečná reportáž - (foto)reportér ve válečném konfliktu (četba: W. Jagielski, K. Miller)
11. Irák třikrát jinak - tři reportéři, tři různé pohledy na tutéž realitu (četba: P. Smoleński, M. Zawadzki, A. Shadid)
12. Přednáška hostujícího profesora
13. Téma na přání
Seminář bude věnován fenoménu polské reportáže, zejména tzv. literární reportáži. Tento žánr má v polské literatuře dlouhou tradici (R. Kapuściński, H. Krall, M. Wańkowicz, K. Kąkolewski) a i dnes patří v Polsku k nejvyhledávanějším. Stále větší oblibu si - i díky novým překladům do češtiny (M. Szczygieł, W. Tochman, P. Smoleński aj.) - získává také v českém (a slovenském) prostředí. Na příkladu konkrétních reportážních textů (a dalších doprovodných materiálech) se studenti seznámí jak s vymezením samotného žánru reportáže, tak s jejím vývojem v rámci polské literatury 20. století. Představíme si různé typy literární reportáže (např. historická reportáž, válečná reportáž, tzv. reportaż wcieleniowy aj.), zákulisí práce dnešních reportérů i velmi různorodou tematiku, jíž se polští reportéři věnují(dnešní Polsko, Polsko za 2. světové války, filipínské slumy, Irák po pádu Saddáma Husajna, Latinská Amerika, polsko-německé vztahy aj.). Důraz bude kladen jednak na klasiky žánru (R. Kapuściński, H. Krall), jednak na současnou polskou reportáž (W. Nowak, W. Tochman, P. Smoleński, L. Ostałowska, M. Szczygieł aj.). Plánovanou součástí semináře je i přednáška hostujícího polského experta a studenti se budou moci těšit i na "živé setkání" s některými polskými reportéry.
Texty (ať už celé reportáže nebo ukázky z rozsáhlejších textů) k četbě na jednotlivé semináře budou z větší části dostupné i v českém překladu, takže se semináře nemusejí bát ani studenti prvních ročníků nebo ti, kteří si svou polštinou nejsou zcela jisti.