Charles Explorer logo
🇬🇧

The Polish School of Reportage

Class at Faculty of Arts |
ASEV00384

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Úvod - fenomén polské literární reportáže, uvedení do problematiky, vymezení žánru reportáže 2. Typologie reportáže, pozice reportéra 3.

Metody reportérské práce aneb Co si reportér může a nemůže dovolit? (četba: R. Kapuściński) 4.

Historická reportáž. 2. světová válka očima reportérů (četba: H. Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem/Stihnout to před Pánem Bohem; L.

Ostałowska: Farby wodne/Akvarely pro Mengeleho) 5. Reportáž a forma (četba: K.

Boni: Ganbare. Warsztaty umierania/Ganbare.

Workshopy smrti) 6. "Reportaż wcieleniowy" aneb Reportér v převlečení (četba: W. Bojanowski: Byłem uczniem ojca dyrektora/Byl jsem žákem otce ředitele) 7.

Intervenční reportáž. Společenský problém a "angažovanost" reportéra (četba: M.

Szczygieł: Śliczny, posłuszny/Roztomilý a poslušný) 8. Válečná reportáž - (foto)reportér ve válečném konfliktu (četba - na výběr: W.

Jagielski: Modlitwa o deszcz/Modlitba za déšť; W. Tochman: Jakbyś kamień jadła/Jako bys jedla kámen; K.

Miller) 9. Irák třikrát jinak - šest reportérů, dva jazyky, tři různé pohledy na tutéž realitu (četba: ukázky - P.

Smoleński, M. Zawadzki, B. Šámalová, M.

Kubal, F. Šulc) 10. Reportáž jako cestovatelský žánr.

Reportážní road movie Jacka Hugo-Badera a hranice reportéra (četba - ukázky: J. Hugo-Bader: Dzienniki kołymskie/Kolymské deníky, Długi film o miłości.

Powrót na Broad Peak) 11. Reportáž, fotografie a architektura.

Texty Filipa Springera (četba: ukázky; česky dostupný text: Miedzianka. Příběh zániku) 12.

Polská novinová reportáž (četba: ukázky) 13. Přednáška hostujícího profesora

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Seminář bude věnován fenoménu polské reportáže, zejména tzv. literární reportáže. Tento žánr má v polské literatuře dlouhou tradici (R. Kapuściński, H. Krall, M. Wańkowicz, K. Kąkolewski) a i dnes patří v Polsku k nejvyhledávanějším. Stále větší oblibu si - i díky novým překladům do češtiny či slovenštiny (M. Szczygieł, W. Tochman, P. Smoleński, L. Ostałowska, M. Rejmer. W. Jagielski, K. Boni aj.) - získává také v českém prostředí. Na příkladu konkrétních reportážních textů (a dalších doprovodných materiálech) se studenti seznámí jak s vymezením samotného žánru reportáže, tak stručně s jeho vývojem v rámci polské literatury 20. století. Představíme si různé typy literární reportáže (např. historická reportáž, válečná reportáž, tzv. reportaż wcieleniowy aj.), zákulisí práce dnešních reportérů i velmi různorodou tematiku, jíž se polští reportéři věnují(dnešní Polsko, Polsko za 2. světové války, Irák po pádu Saddáma Husajna, Latinská Amerika, Japonsko, země někdejšího Sovětského svazu aj.). Důraz bude kladen jednak na klasiky žánru (R. Kapuściński, H. Krall), jednak na současnou polskou reportáž (W. Tochman, P. Smoleński, L. Ostałowska, M. Szczygieł, K. Boni, F. Springer, J. Hugo-Bader aj.). Plánovanou součástí semináře je i přednáška hostujícího polského odborníka na tuto problematiku.

Výběr konkrétních témat zohledňuje také dostupnost jednotlivých textů - většina z analyzovaných textů je dostupná rovněž v českých překladech.