Seminář se věnuje vývoji a tendencím maďarského románu druhé poloviny 19. století. Poznatky získané vlastní četbou jsou průběžně konfrontovány s širším maďarským literárním a kulturním kontextem, respektive s kontextem středoevropských literatur a světové literatury. Vzhledem k tomu, že seminář probíhá v českém jazyce a při výběru děl je zohledněna skutečnost jejich dostupnosti v českém překladu, budou díla jazykově nedostupná prezentována alespoň v rámci širšího maďarského literárnho kontextu.
Na základě 3 výchozích (a méně známých) děl Móra Jókaiho lze ukázat rozmanitost různých tendencí, směrů, polemických reflexí a dalších aspektů, které se v románové tvorbě objevovaly a které velkou měrou ovlivnily také výpravnou prózu 20. a 21. století. Seminář uplatňuje synchronní i diachronní přístup a snaží se tak ukázat spojitost klasické a současné literatury, včetně otázky literární tradice a literárního kánonu. 2. 10. - úvodní hodina 9. 10. - Jókai Mór: Ženu provází... - práce k textem na základě vlastní četby
- další harmonogram bude upřesněn na úvodní hodině po domluvě se zájemci;
Seminář seznamuje studenty s tendencemi, vývojem a příznačnými rysy maďarského románu druhé poloviny 19. století. Seminář propojuje poznatky získané vlastní četbou s dalšími literárně historickými, teoretickými, kulturními souvislostmi.
Koncepce předmětu vychází z děl, která jsou dostupná v českém překladu.