18. 2. Úvod – fenomén polské literární reportáže, uvedení do problematiky, vymezení žánru reportáže 25. 2. Typologie reportáže, pozice reportéra 4. 3.
Metody reportérské práce aneb Co si reportér může a nemůže dovolit? (četba: R. Kapuściński – ukázka) 11. 3.
Na pomezí reportáže a beletrie (četba: vybrané texty W. Tochmana) 18. 3.
Reportáž a forma (četba: K. Boni: Ganbare.
Warsztaty umierania/Ganbare. Workshopy smrti) 25. 3. „Reportaż wcieleniowy“ aneb Reportér v převlečení (četba: W.
Szabłowski: Fajną masz, córcia, pracę/Máš dobrou práci, holčičko) 1. 4. Intervenční reportáž.
Společenský problém a „angažovanost“ reportéra (četba: M. Szczygieł: Śliczny i posłuszny/Roztomilý a poslušný) 8. 4.
Reportáž, fotografie a architektura. Texty Filipa Springera (četba: ukázky; česky dostupný text: Miedzianka.
Příběh zániku); polská fotoreportáž 15. 4. Irák třikrát jinak – šest reportérů, dva jazyky, tři různé pohledy na tutéž realitu (četba: ukázky – P.
Smoleński, M. Zawadzki, B. Šámalová, M.
Kubal, F. Šulc) 22. 4. Válečná reportáž – (foto)reportér ve válečném konfliktu (četba – na výběr (fragmenty): W.
Jagielski: Modlitwa o deszcz/Modlitba za déšť; W. Tochman: Jakbyś kamień jadła/Jako bys jedla kámen; K.
Miller) 29. 4. Reportáž jako cestovatelský žánr.
Reportážní road movie Jacka Hugo-Badera a hranice reportéra (četba – ukázky: J. Hugo-Bader: Dzienniki kołymskie/Kolymské deníky; Długi film o miłości.
Powrót na Broad Peak) 6. 5. Nové podoby reportáže – multimediální reportáže (np.
J. Hugo-Bader: Boskie światło) 13. 5. Češi v polské reportáži (četba: M.
Szczygieł: Gottland; Osobisty przewodnik po Pradze aj.)
Seminář bude věnován fenoménu polské reportáže, zejména tzv. literární reportáže. Tento žánr má v polské literatuře dlouhou tradici (R. Kapuściński, H. Krall, M. Wańkowicz, K. Kąkolewski) a i dnes patří v Polsku k nejvyhledávanějším. Stále větší oblibu si - i díky novým překladům do češtiny či slovenštiny (M. Szczygieł, W. Tochman, P. Smoleński, L. Ostałowska, M. Rejmer. W. Jagielski, K. Boni aj.) - získává také v českém prostředí. Na příkladu konkrétních reportážních textů (a dalších doprovodných materiálech) se studenti seznámí jak s vymezením samotného žánru reportáže, tak stručně s jeho vývojem v rámci polské literatury 20. století (s akcentem zejména na texty z posledních dvaceti let). Představíme si na konkrétních příkladech různé typy literární reportáže (např. historická reportáž, válečná reportáž, tzv. reportaż wcieleniowy aj.), zákulisí práce dnešních reportérů i velmi různorodou tematiku, jíž se polští reportéři věnují.
Výběr konkrétních témat zohledňuje také dostupnost jednotlivých textů - většina z analyzovaných textů je dostupná rovněž v českých překladech.
Podoba semináře bude zohledňovat omezení daná pravděpodobností distanční výuky (např. většina textů bude moci být vyučujícím poskytnuta elektronicky, s ohledem na některá další praktická omezení v současné době nepůjde o neúměrně dlouhé texty apod.).