Obsah předmětu
1. Škálování v sociologii Podstata škálování, základní pojmy (kontinuum, škála, dimenze). Škály na principu posuzování soudci, škály aposteriorní. Technika párového srovnání, t. zdánlivě stejných a následných intervalů, t. bodovací (Likert), skalogram (Guttman), t. diskriminační, sémantický diferenciál (Osgood), další škálovací techniky.
2. Testy a jejich použití ve výzkumu Testy znalostí, využití testů schopností, testů osobnosti, projektivních technik. Základní psychometrické principy - využití standardních stupnic, nároky na standardizaci, konstrukci a vývoj testu. Testování skupinových charakteristik.
3. Sociometrické techniky Oblast použití, teoretické východisko. Sociometrický test a jeho konstrukce, výběr kritérií. Zpracování sociometrických dat - matice, indexy, sociogramy. Diagnostické a terapeutické aspekty dramatických technik - hraní rolí, psychodrama, sociodrama.
4. Organizace výběrových šetření Vyčerpávající a výběrové šetření. Statistický a zkušenostní přístup ke stanovení velikosti výběrového souboru (vzorku). Náhodný a nenáhodný výběr, typologie výběrů (náhodný, mechanický, skupinový, vícestupňový, stratifikovaný, kvótní). Nároky na kvótní výběr, specifické efekty kvótního výběru. Efekty vychýlení výsledků (non-response). Způsoby sběru dat a použité techniky (výzkum sociálních sítí). Práce s tazateli. Etické aspekty výzkumu.
5. Příprava dat na zpracování Kódování v terénu, logická kontrola primární informace. Kategorizace údajů, tvorba odvozených znaků.
6. Analýza a interpretace empirického materiálu Třídění prvního stupně a jeho výsledky (četnosti, míry polohy a variability). Transformace znaků, standardizace. Dvojrozměrná analýza - princip testování hypotéz, statistika kontingenční tabulky. Problémy kauzální interpretace a zobecňování údajů. Vícedimenzionální přístup (Lazarsfeldova koncepce interpretace, latentní struktury, úvod do faktorové analýzy).
7. Závěrečná zpráva z empirického sociologického výzkumu Poslání závěrečné zprávy, její struktura a náležitosti. Problematika sociotechnických doporučení. Archivace dat. Hodnocení validity a reliability dat.
8. Prognózování Základní postupy (extrapolace, modelování, expertní metody). Techniky tvořivého myšlení (brainstorming, Delfská metoda).
9. Typologie. Pojetí typu a jeho konstrukce v empirickém výzkumu. Užití vícerozměrných technik a jejich klasifikace (R, Q). Základní charakteristika klastrové a diskriminační analýzy.
První část dvousemestrálnního kursu je věnována speciálním technikám sběru dat (škálování, konstrukce testových metodik, včetně technik projektivních). Tato část je zakončena výkladem sociometrických technik.
Ve druhém semestru se pozornost obrací k výběrovým šetřením a k jejich organizačním aspektům. Hlavní těžiště spočívá v analýze dat, zejména třídění 2.stupn ě (získané dovednosti jsou testovány).
Je též exponován problém vícerozměrné analýzy, kurs končí otázkami prezentace výsledků výzkumu.