Tématické bloky: 1.-3. Sociální řád (funkcionální vysvětlení základní výstavby) - hodnoty, normy, instituce, funkce, legitimita a důvěra, solidarita, koheze a integrace
Udržování hranic – rizika a bariéry rozpadu: anomie a nedůvěra (pojem důvěry). sociální kontrola a deviace 4.-5. Sociální nerovnost a stratifikace, chudoba a sociální mobilita 6.-8. Socializace a její aktéři: Rodina, vzdělávání a masová média 9. Vědění jako nástroj sociální reprodukce, legitimizační systémy, ideologie 10. Stát a byrokracie 11. Konflikt jako zakládající kategorie tvorby, udržování a reprodukce sociálního řádu
Kurz vede k porozumění základním souvislostem různých str ánek společenské reality, tj. posílení schopnosti strukturovaného a dynamického vidění sociální reality pro následné obohacování teoretického obrazu jak o časem prověřené (relativně stabilní, ve vědě "fungující") vklady různých sociologických paradigmat a teorií, tak o inspirace v rovině "sociologické představivosti". Dalším (podpůrným) cílem je prověřování smyslu obecné sociologické rozvahy empirickou reflexí praxe; nejde samozřejmě o soustavnost empirické evidence, ale o podstatné ilustrace souvztažnosti teoretické a empirické roviny poznání.
Tento kurz navazuje na témata struktury a jednání, procesuality vztahu jedince a společnosti jako sociální konstrukce reality, apod. Soustředí se na problematiku tvorby, udržování a reprodukce sociálních struktur, a to prostřednictvím dvou bloků výkladu.
Zatímco těžiště první části kursu spočívá v zaměření na konsensus a konflikt jako výkladové rámce tvorby a udržování sociálního řádu, druhá část kursu se postupně zabývá hlavními prostředky a činiteli reprodukce společnosti: socializací, státem (a jeho byrokratickým aparátem) a mechanismy zabezpečení reprodukce na symbolické úrovni, tj. komunikačními systémy, náboženstvím a ideologií.