1. Demografie a její postavení mezi ostatními vědními disciplínami. Objekt a předmět studia demografie, vnitřní členění. Historie demografie v ČR, ve světě.Demografické organizace, základní literatura a časopisy.
2. Demografické události a procesy, sběr a vytváření demografických dat (evidence přirozené měny a migrace, sčítání, výběrová šetření, průzkumy, registry). Základní pramenná díla.
3. Nástroje demografické analýzy - systém a konstrukce demografických ukazatelů, demografická síť (Lexisův diagram); generační a transverzální přístup k demografické analýze.
4. Struktura populace podle věku a pohlaví a rodinného stavu. Srom života, typy věkových struktur a jejich charakteristiky. Demografického stárnutí, jeho příčiny a důsledky.
5. Proces úmrtnosti a jeho širší podmíněnosti; úmrtnost podle věku a pohlaví, kojenecká úmrtnost, úmrtnost podle příčin.Srovnávací ukazatele úmrtnosti - metody standardizace;
6. Modelování procesu úmrtnosti - úmrtnostní tabulky: princip konstrukce, ukazatele, širší význam naděje dožití jako výsledného ukazatele tabulek, využití tabulky k analýze a prognóze. Úmrtnost v mezinárodním srovnání.
7. Zdravotní stav obytelstva, možnosti jeho hodnocení.Klasifikace nemocí a příčin úmrtí.
8. Procesy porodnosti a potratovosti - ukazatele, širší podmíněnosti a souvislosti. Vývoj úrovně plodnosti v ČR a mezinárodní srovnání.
9. Vytváření a rozpad rodin. Procesy sňate čnosti a rozvodovosti, jejich širší podmíněnosti - demografické, sociální, kulturní, legislativní. Základní ukazatele. Změny v úrovni sňatečnosti a rozvodovosti v ČR a mezinárodní srovnání.
10. Struktura rodin a domácností v ČR, v mezinárodním srovnání. Nesezdaná soužití..
11. Celkové charakteristiky demografické reprodukce. Význam migrace - možnosti hodnocení, ukazatele. , rozmístění obyvatelstva, urbanizace a koncentrace obyvatelstva - trendy, ukazatele
12. Populační prognózy a projekce: typy demografických prognóz z hlediska času a zahrnuté populace; metodika, stanovení parametrů, výsledky; odvozené prognózy. Prognózy obyvatelstva v ČR, světového obyvatelstva.
13. Populační vývoj ČR: minulost a současnost s důrazem na vývoj po roce
1990. Začlenění do evropského kontextu.
14. Národnostní a etnická skladba obyvatelstva a další sociokulturní charakteristiky obyvatelstva - zjišťování v českých cenzech, mezinárodní srovnatelnost.
15. Populační vývoj Evropy a světa ve světle populačních teorií - demografická revoluce, druhý demografický přechod.
Základní kurs demografie pro studenty sociologie na FFUK,sociologie a antropologie na FSV, studenty 2. ročníku oboru Ochrana životního prostředí na PřF UK, dále pro studenty navazujícího magisterského studia sociální geografie na KSGRR PřF UK a studenty dalších nedemografických oborů. Kurs je tematicky zaměřen na pochopení základních demografických procesů s důrazem na metodologická specifika a interdisciplinární charakter.
Přednášky se zaměřují na taková témata jako: Zdroje demografických dat, demografie jako vědecká disciplína, systém demografických ukazatelů, hlavní oblasti demografické analýzy (porodnost, plodnost, sňatečnost, rozvodovost, úmrtnost), rodiny a domácnosti a populační politika, jsou probírány základy konstrukce demografických prognóz, součástí kurzu jsou informace o populačním růstu a o demografické situaci V ČR. Zvláštní pozornost je věnována porozumění příčinám a souvislostem populačního vývoje ve vztahu k dalším sociálním, ekonomickým a kulturním procesům ve společnosti.
Kurs je organizován formou přednášek (30 hodin) a praktických cvičení (30 hodin), jež jsou nedílnou součástí kurzu a jsou specificky zaměřena pro jednotlivé obory. Forma examinace: písemný test z teorie, písemný test z demografických výpočtů.