Plánovaný harmonogram kursu: 1. I nformační schůzka, diskuse k tematické profilaci studentů – 5.10. 12.10. výuka odpadá 2. Sociologie v současném světě (bezmoc sociologů?) – 19.10. 26.10. výuka odpadá 3. Societální fragmentace dnes - otázky pro sociologickou analýzu (syntéza evidence) – 2.11. 4. Příprava na seminární práci I: klasická pojetí tématu – 9.11. 5. Globalizace/sociální prostor jako sociologická perspektiva (aplikace na vlastní téma) – 16.11. 6. Současná teorie kapitálů (aplikace na vlastní téma) – 23.11. 7. Příprava na seminární práci II: současné transformace tématu – 30.11. 8. Gender jako sociologická perspektiva (aplikace na vlastní téma) – 7.12. 9. Teoretické vědění v každodennosti (aplikace na vlastní téma) – 14.12. 10. Teorie sítí aktérů (aplikace na vlastní téma) – 21.12 11. Postkolonialismus jako sociologická perspektiva (aplikace na vlastní téma) – 4.1. 12. Kolokvium - prezentace seminárních prací – 18.1.
Předmět slouží jako specifický doplněk k přednášce Proměny současných společností, v němž si studenti prohlubují a rozšiřují znalosti, koncepty a perspektivy, s nimiž se seznámili v přednášce, a to především prostřednictvím aplikace probraných perspektiv na vlastní vybrané téma, kdy je jedna z realizovaných aplikací v průběhu semináře rozpracována do podoby závěrečné seminární práce.
Cílem semináře je umožnit studentům ve vazbě na vlastní téma diskutovat společenské, epistemologické a sociologické posuny, které problematizují koncepty a kategorie, vytvořené sebereflexí společností ve XX. století. Kurs tak má lépe připravit absolventy magisterského studia na hlubší heuristickou práci s aktuálními společenskými tématy. Smyslem semináře je dát studentům prostřednictvím strukturované diskuse příležitost vyhledávat k tématům další zdroje, přebírat odpovědnost za průběh semináře a iniciovat diskuse, ideálně založené na aktuálním výzkumu a vlastní odborné profilaci studenta.
V průběhu předmětu studenti s využitím studijní literatury zpracovávají teoretickou seminární práci, jejímž obsahem je konfrontace klasického uchopení tématu s aktuálními posuny v realitě či reflexi posuzovaného tématu v kontextu vybrané optiky prodiskutované v částech semináře zaměřených na aplikaci na vlastní téma.
Po absolvování tohoto semináře budou studenti magisterského studia lépe připraveni na práci s novými společenskými posuny a jejich aktuální sociologickou reflexí, a to jak teoreticky, tak v praktickém výzkumu. Seminář poskytuje prostor pro aktivní účast, samostatnou práci a kritické myšlení, které jsou klíčové pro další profesní rozvoj absolventů magisterského programu sociologie.